« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Dünyaya sesimizi duyurmak istiyoruz"

Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Bozdoğan, "Akdeniz Oyunları ile çıkış yaparak Avrupa'da ve dünyada sesimizi duyurmak istiyoruz" dedi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Bozdoğan, 20-30 Haziran tarihlerinde Mersin'de düzenlenecek 17. Akdeniz Oyunları ile ilgili AA muhabirine yaptığı açıklamada, oyunlara hazırlanan ekiplerinin 4'e bölündüğünü söyledi. Oyunlara 36 kişilik ekiple katılacaklarını kaydeden Bozdoğan, "Sporcularımızdan 4'ü Amerika'da 1 aylık kampa girdi. 6 sporcumuz Fransa'da yükselti kampında, 15 sporcumuz da Denizli'de sıfır rakımda çalıştı. Diğer ekip de Galatasaray Kulübü'nde kamp yaptı" diye konuştu.

Sporcuların son olarak İstanbul, Adana ya da Mersin'de bir arada kampa gideceklerini ifade eden Bozdoğan, Akdeniz Oyunları tarihinde 1 altın, 4 gümüş ve 4 bronz olmak üzere sadece 9 madalyalarının bulunduğunu dile getirdi ve şöyle devam etti:

"Son 3 organizasyonda madalyamız yok. Ev sahibi olduğumuz bu yıl bir çıkış yakalamak istiyoruz. Hem organizasyon hem de federasyonlar olarak çok büyük emek veriliyor. Biz de çok sıkı hazırlanıyoruz. Amerikalı antrenör Bob Bowman'ın danışmanlığında hazırlıklarımız sürüyor. Akdeniz Oyunları ile çıkış yapıp artık Avrupa'da ve dünyada sesimizi duyurmak istiyoruz. Tarihimizin en başarılı Akdeniz Oyunları'nı geçireceğimizi düşünüyorum. Bu yıl, bugüne kadar oyunlarda aldığımız 9 madalyanın yarısını geçmeyi hedefliyoruz."

Bozdoğan, Buse Günaydın, Burcu Dolunay ve İskender Başkalov gibi sporcularla kürsüye çıkmak istediklerini kaydederek, bu oyunlarda ilk kez bayrak takımlarıyla da madalya almayı hedeflediklerini söyledi.

Burcu Dolunay

Milli takım kaptanı Burcu Dolunay, "Mersin'deki oyunların tarihimizde çok final yüzdüğümüz ve madalya aldığımız oyunlar olacağını düşünüyorum" dedi. Oyunları çok önemsediklerini kaydeden Dolunay, "Nedereyse 1 yıldır tüm hazırlıklarımız bu yönde ilerliyor. ABD'de bir yükselti kampı yaptık. Arizona'da 2.100 metre yükseklikteki merkezde yaptığımız kamp bizim için bir ilkti ve çok faydalı oldu. İlk bir kaç gün havaya, uyku düzenine alışmakta zorlandık ama uyum sağladıktan sonra her şey daha kolay oldu" ifadelerini kullandı.

Akdeniz'e kıyısı olan ülkelerin, olimpiyatlarda hep ilk 3'te yer alan ülkeler oldruğuna dikketi çeken Dolunay, bu nedenle oyunlarda madalya almanın kolay olmadığını söyledi. Bugüne kadar toplam 9 madalyalarının bulunduğu Akdeniz Oyunları'nda bu yıl, özellikle bireysel branşlarda aldıkları derecelerle bu sayıyı yakalamak istediklerini vurgulayan Dolunay, sözlerini şöyle tamamladı:

"Takımdaki herkes çok iyi hazırladı ve moral, motivasyon iyi durumda. Ev sahibi olmamız büyük avantaj. Bireysel performansların yanı sıra bayrak yarışlarında da elimizden gelenin en iyisin yapacağız. Mersin'deki oyunların tarihimizde çok final yüzdüğümüz ve madalya aldığımız oyunlar olacağını düşünüyorum."

Milli takım kadrosu

Akdeniz Oyunları'nda yarışacak Yüzme Milli Takımı'nda şu isimler yer alıyor:

Erkekler: Abdul Halim Lafçı, Ali Uğur Erdoğan, Alpkan Örnek, Berk Kahraman, Berkay Şendikici, Burak Kartal, Demir Atasoy, Doğa Çelik, Ediz Yıldırımer, Furkan Deniz Maraşlı, Furkan Turan, Gönen Kara, Güven Duvan
Bayanlar: Burcu Dolunay, Ceren Dilek, Dilara Buse Günaydın, Duygu Birol, Esra Kaçmaz, Ezgi Yazıcı, Gizem Bozkurt, Gizem Çam

Bunları da Beğenebilirsiniz