« Hürriyet.com.tr
MENÜ

"Dünyaya gösterecek yıldızlarımız var"

Türkiye'nin 21 Haziran-13 Temmuz tarihleri arasında ev sahipliğini yapacağı FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası öncesi değerlendirmelerde bulunan 20 Yaş Altı Milli Takımı Teknik Direktörü Feyyaz Uçar, bu organizasyonda olmayı hak ettiklerini ispat etmek için mücadele vereceklerini söyledi.

A.A
SON GÜNCELLEME
Feyyaz Uçar, Türkiye Futbol Federasyonu tarafından yayımlanan, "Tam Saha" dergisinin haziran ayı sayısında yer alan röportajında, 20 yaş altı kategorisinin, oyuncular için dünya futboluna imza atacakları bir döneme karşılık geldiğini dile getirerek ev sahibi takım olarak yer aldıkları turnuvada güçlerinin yettiği kadar ileri gitmek istediklerini vurguladı.

Kendisine hep hedeflerinin sorulduğunu anlatan Uçar, şunları kaydetti:

"Finallere gelen takımların hepsi elemelerde başarı elde ederek Dünya Kupası'na katılmaya hak kazandı. Biz oynadığımız futbolla öncelikli olarak bu turnuvaya katılmayı hak ettiğimizi göstermeliyiz. Federasyonumuzun, hükümetimizin, bu işle ilgili olan herkesin desteğiyle, ev sahipliği hakkını kazanarak buradayız. Takımımızın oynayacağı futbolla 'biz eleme oynasaydık da buraya gelirdik. Burada olmayı hak ediyoruz' dedirtmesi lazım. Daha sonrasındaki hedeflerimiz de gruplardan çıkmak ve her maçı bir final havasında oynamak. Biz zaten bu tip turnuvalara sürekli katılan bir ülke değiliz. Dolayısıyla, 'geçen turnuvada üçüncüydük, bu turnuvada da şampiyon olacağız' diyemiyorsunuz. Sağlam adımlarla basamak basamak ilerlemeli ve gücümüzün yettiği yere kadar gitmeliyiz."

"En az 3 oyuncumuz, dünya futbolunun yakından izleyeceği isimler olacak"

Feyyaz Uçar, FIFA 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda mücadele edecek oyuncularına güvenini ifade ederek, "İsim vermek belki çok doğru olmaz ama en az üç oyuncumuz, bu turnuvada dünya futbolunun yakından izleyeceği isimler haline gelecek. Bu üç isim için de 7-8 aday olduğunu söyleyebilirim" diye konuştu.

Geçirdikleri hazırlık döneminde arkadaşlık havasını yakaladıklarını ve takım olduklarını aktaran Uçar, "Kenetlendiler ve artık şampiyonanın ciddiyetini anladılar. Birbirlerine ihtiyaçları olduğunun da farkındalar. Bireysel olarak ne kadar yetenekli olursanız olun, sizi yıldız yapacak olan takımınızdır. Siz tek başınıza takımınızı şampiyon yapamazsınız ama o takım sizi dünya yıldızı yapabilir. Bunun da farkındalar. Oyuncuların arasındaki diyalog her geçen gün gelişiyor" ifadelerini kullandı.

Elindeki mevcut kadroyu oluşturabilmek için 100'ün üzerinde oyuncu denediklerinin altını çizen Uçar, herkese şans verdiklerine inandıklarını ve vicdanen rahat olduklarını belirtirken, "Bir önemli artı da A Milli Takım oyuncumuz Kerim Frei. Abdullah Avcı hocamız kendisiyle görüşmüş ve Kerim 20 Yaş Altı Dünya Kupası'nda oynamak istediğini söylemiş. Ben de onunla görüşeceğim. Bizim için çok önemli bir artı olacak" diye görüş belirtti. Feyyaz Uçar, El Salvador, Kolombiya ve Avustralya ile birlikte yer aldıkları C Grubu'nda kendilerine en ciddi rakip olarak Kolombiya'yı gördüklerini de sözlerine ekledi.

Bunları da Beğenebilirsiniz