Gündem Haberleri

  Dünya'ya çakılmasına bir gün kaldı

  Hürriyet Planet
  14.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Mars’ın iki uydusundan biri olan Phobos’u keşfetmek için 8 Kasım’da fırlatılan ancak Dünya’nın atmosferinde sıkışan Phobos-Grunt uzay aracının yarın yeryüzüne düşeceği açıklandı.

  Atmosferin dışına çıkmaya hazırlanırken ateşleyici motorları devreye girmeyen ve sonrasında yer istasyonlarıyla bağlantısı kesilen Phobos-Grunt’ın tekrar devreye girmesi için yapılan çabalar sonuç vermemişti.

   

  Rusya uzay ajansı Roscosmos, uzay aracının atmosferdeki düşüşü esnasında yoğunluğunun büyük kısmının eriyerek yok olacağını belirtti. Ancak geride kalan toplam ağırlığı 200 kilogramı bulan 20-30 parçanın yeryüzüne isabet etmesi bekleniyor.

   

  PHOBOS-GRUNT UZAY ARACI / FOTO GALERİ

   

  Toplam ağırlığının yüzde 80’ini kaybedecek olan ölü keşif aracının oluşturduğu en büyük tehdit, çok azı kullanılmış zehirli yakıtının patlamaya neden olma ihtimali.

   

  PARÇALARININ ATLANTİK'E DÜŞMESİ BEKLENİYOR                                            

  Gök bilimcilerin, Kızıl Gezegen’in esrarını çözmeye yardımcı olması uzaya yolladığı, ancak yolculuğu Dünya’nın dışına çıkamadan sona eren Phobos-Grunt’ın parçalarının Atlas Okyanusu'na (Atlantik) düşmesi bekleniyor.

   

  Interfax ajansının haberine göre, Rus uzay sektöründen bir yetkili, Phobos-Grunt uzay aracının, Pazar günü TSİ 18.00'e doğru Arjantin üzerinde atmosfere gireceğini ve parçalarının Atlantik'e düşeceğini tahmin ettiklerini belirtti.

   

  RUSLARIN DÜNYA'YI TEHDİT EDEN UZAY ARACI / WEB TV

   

  Yeryüzüne yaklaştığı esnada uzay aracına ait parçaların havaya uçması halinde, enkazın 200 kilometre uzunluğunda ve 20 kilometre genişliğinde bir alana yayılabileceği açıklanırken, enkaz parçalarının kimseye zarar vermeyecek kadar ufak olacağı bilgisi verildi.

   

  Phobos-Grunt, Kızıl Gezegen'in uydusundan toplayacağı numuneleri Dünya’ya getirecekti. Görevin başarısız olması, Rus uzay programında yaşanan en büyük hayal kırıklılarından biri olarak kabul ediliyor.

   

  Dünyaya çakılmasına bir gün kaldı

  Hollandalı bir gökbilimci tarafından Phobos Grunt'ın 29 Kasım'da çekilen fotoğrafı.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı