"Nilüfer Pazvantoğlu" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Nilüfer Pazvantoğlu" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Nilüfer Pazvantoğlu

Dünyanın yükü ayaklarda

Şimdi kendinize ayaklarınız için haftalık bir bakım programı uygulayacağınıza söz verin.

Kış mevsiminin tüm stresini taşıyan ayaklarınıza özel ilginin tam sırası. Ne de olsa hayatınızın sonuna kadar sizi taşımaya hazırlar. Ortalama bir insan ömründe 160 bin km. kat eden ayaklarımızın da biraz şımarmaya hakkı olmalı.

Ayak banyosuyla ritüele başlamaya ne dersiniz? Banyo rahatlatır, temizler ve aynı zamanda bakım yapar. Örneğin, esansiyel lavanta yağının canlandırıcı ve tazeleyici bir etkisi var. Cilt yüzeyinin fazla buruşmaması ve sadece üst kısımdaki sertliklerin yumuşaması için ayak banyosunun beş dakikadan daha fazla sürmesi anlamsız aslında.

Jiletten uzak durun

Ayaklarınızı bir havlu yardımıyla iyice kurulayın, bu arada parmak aralarını da kesinlikle ihmal etmeyin. Şimdi özellikle topuk bölgesindeki sertlikten bir ponza taşı yardımıyla kurtulabilirsiniz. Yaralanmalardan uzak durmak istiyorsanız, kesinlikle tırnak makası ya da jilet kullanmayın.

Şimdi sırada ayak tırnakları var... Ayak tırnakları kesinlikle yuvarlak değildir. Dolayısıyla tırnaklarınıza şekil verirken küt olmalarına dikkat edin. Tırnaklarınızın sivri uçlu kenarlarını da hafifçe törpüleyin. Aksi takdirde uzadıklarında batıkların oluşumunu engellemeniz mümkün olmaz.

Ayaklarınızı iyice kremlemeden önce yumuşak bir vücut fırçasıyla hafifçe fırçalarsanız, cilt yüzeyindeki ölü deri hücrelerinden arındırmış olursunuz. Her gün düzenli olarak kullandığınız krem hem ayaklarınızın nemlenmesine yardımcı olacak, hem de bakımlarını yaparken pürüzsüz ve yumuşak olmalarını sağlayacaktır.

Eğer ayaklarınızın kuruluğundan şikayetçiyseniz, o zaman size önerimiz kalın bir tabaka kremden oluşturduğunuz 10 dakikalık bir maske. Fazla kremi bir kağıt mendil yardımıyla alabilirsiniz. Ayaklarınızı ferahlatmak için de eczanelerde ya da kozmetik mağazalarında bulabileceğiz ayak spreyleri ideal...

RAHATLAMAK İÇİN BASİT YÖNTEMLER

Gündüz ya da gece boyunca yüksek topuklar üzerinde durmak zorunda kalmak, hem kasları hem de parmak uçlarını yorgun düşürür. Oturduğunuz yerde ayak bileklerinizi küçük dairesel hareketlerle rahatlatabilirsiniz.

Sandalyeye tutunun. Ayaklarınız çıplak halde, ağırlığınızı vererek önce dışarı sonra da içe doğru üzerinde bir süre durmaya çalışın. Aynı hareketi 10 kez tekrarlayın.

Buz gibi soğuk bir su şişesini yere bırakın. Çıplak ayaklarınızla bir ileri bir geri döndürün.

ÜRÜN MARKET

Renklerin neşeli oyunu

Carla, yeni 5'li far setiyle ayna karşısında keyifli ve eğlenceli dakikalar geçirmenizi vaat ediyor. Değişimi sevenler ve her gün farklı tonlar kullanmayı seçenler için bu ışıltılı far seti cazip bir alternatif olacaktır. Ürünün satış fiyatı 6.40 YTL...
X