Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünyanın yedi harikası

  Hürriyet Haber
  28.03.1998 - 00:00 | Son Güncelleme: 28.03.1998 - 00:01

  Amerikalı McCaughey'lerin evi Pamuk Prenses masalındaki yedi cücelerin evine benziyor. Bebek odasındaki yedi minik karyolanın dördü mavi, üçü pembe. Renklerden de anlaşılacağı gibi bebeklerin dördü erkek, üçü kız. Ama, bunlar yedi cüceler gibi marifetli olmadığı için, 24 saat kesintisiz bakıma ihtiyaç duyuyorlar.

  Bobbi McCaughey'in geçtiğimiz 19 Kasım ayında, Des Moines'deki Methodist Tıp Merkezi'nde sezaryenle dünyaya getirdiği bebekler, dünyanın hayatta kalan ilk yedizleri. Bebeklerden bazıları yeterince güçlü olmadıkları için doğumdan sonra bir süre hastanede kuvözde kaldılar ve iyice serpildikten sonra geçen 1 Martta evlerine kavuştular. Bir başka deyişle aile, artık tamamlandı. Tabii bu arada iki yaşındaki abla Mikayla'yı unutmamak gerek. Eve yedi tane ortak geldiği için kesinlikle kıskançlık duymuyor ve cesur bir gülümsemeyle ortalıkta dolaşıyor. Çünkü o dünyanın yediz kardeşleri olan tek çocuğu.

  Baba Kenny McCaughey, kasabadaki Chevrolet bayiinin muhasebeciliğini yapıyor ve ailesiyle çok normal bir hayat sürdürmek istiyor. Yani yediz bebekleri yokmuş gibi davranmayı tercih ediyor. Bu da bol sıfırlı rakamlar vaat eden bütün reklam ve film tekliflerini reddettikleri anlamına geliyor. Zaten McCaughey ailesinin şu sıralar artık daha fazla maddi ve manevi yardıma ihtiyacı yok. Bebeklerin doğumundan sonra yağan çekler aileyi rahatça geçindirecek kadar kabarık.

  Bebeklerin bakım faslına gelince... Carlisle kasabası, insanların çevresine son derece duyarsız yaşadığı bu dünyaya ait değil sanki. Yeniden çocuk sahibi olmak için hormon tedavisi gören 29 yaşındaki Bobbi McCaughey'in hamilelik günlerinden beri kendisine yardımcı olan komşuları yine iş başında. Son derece dindar olduğu için bebeklerden hiçbirini aldırmayan Bobbi'yle eşi Kenny'ye yardım eden koca bir ordu var. Çoğu kadın olmak üzere tam 60 kişi, dört vardiya halinde McCaughey'lerin evine giderek mama hazırlıyor, biberonla minikleri besliyor, bez değiştiriyor, bol bol yedizleri pışpışlayıp uyutuyor. Bobbi ile Kenny'nin yalnız kaldıkları tek vardiya, her sabah saat 06.00-08.00 arası ve pazar öğleden sonraları.

  Bobbi McCaughey'i doğumdan sonra telefonla arayıp kutlayan Başkan Bill Clinton şunları söylemişti: ‘‘Çocuklar büyüyüp okula gittiğinde, siz ABD'nin en organize menajeri olacaksınız.’’

  Anne Bobbi'nin başkana verdiği yanıt da şöyle olmuştu: ‘‘Evet, ya iyi organize olacağım, ya da bir deli gömleği tedarik etmem gerekecek...’’

  Yedizlerin evinde hayat böyle akıyor

  Bebeklere günde 40 kez mama hazırlanıyor.

  Yedizler, haftada tam 250 adet hazır bez harcıyor.

  Anne ve babanın yanı sıra, dört vardiya halinde 60 komşu bebeklere bakıcılık yapıyor.

  Yedizlere hediye yağmaya devam ediyor. Son olarak ünlü yıldız Julia Roberts, 10 bin dolarlık bir çek yolladı.

  Procter & Gamble firması, çocuklar oturacakla tanışıncaya kadar ailenin hazır bez ihtiyacağını karşılamayı vaadetti.

  Baba Kenny McCaughey'in patronu, yedizlerin şerefine aileye bir minibüs hediye etti.

  McCaughey'lere yapılan para yardımları sayesinde şu anda ailenin daha rahat yaşayabileceği büyük bir ev inşa ediliyor.

  ABD'nin Iowa eyaletindeki Carlisle kasabasında yaşayan McCaughey ailesinin evi, 24 saat sürekli çalışan benzin istasyonunu andırıyor. Kesintisiz servis verilen bu evde hayat hiç durmuyor, bütün ev sakinlerinin aynı anda uyuduğu tek bir dakikaya bile rastlanmıyor. Komşular ve dostların da katılımıyla sürekli nöbet tutulan evin orasında burasında inanılmaz miktarda biberon ve çocuk bezi bulunuyor. Çünkü bu evde dünyanın tek yedizleri ikamet ediyor.


  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı