« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünyanın yarısı izledi

Türkiye'nin 50 bini tribünlerde, 70 milyonu ise ekranların başındaydı. Dünyanın 51 ülkesinde naklen yayınlanan maç için bugüne kadar yenemediğimiz İngiltere'ye karşı, tek yürek, tek yumruk olduk.

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME

90 dakika boyunca Şükrü Saraçoğlu Stadı'nda ay-yıldızlı takımın zaferi için kilitlendik. Gerçi maçı alamadık, ama centilmenlik sınavının galibi biz olduk. Hemen hemen büyük kentlerin çoğunda meydanlarda, salonlarda, kahvelerde ve kafeteryalarda kurulan dev ekranların önünde, evlerde televizyonların başındaydık.

Öyle ki, caddeler, sokaklar, tek tük geçen araçların dışında büyük bir sessizliğe gömüldü. Sadece arada sırada kaçan pozisyonlarda milli koronun çektiği ‘‘ahhhh’’lar yankılandı. Ne var ki, Şenol Güneş Hoca, bütün kozlarını sahaya sürmesine, son dakikalarda gelen baskılı oyuna rağmen gol atmayı başaramadık ve maç golsüz sonuçlandı. Yine hayal kırıklığı, yine buruk yürekler bizimdi. Tüm Türkiye, şeytanın bacağını kıramadığı İngiltere önünde, yine büyük bir ‘‘Ooofff!’’ çekti. Ama bir ‘‘play-off’’ umudumuz ve ‘‘centilmenlik zaferimiz’’ tesellimiz oldu.


51 ülke naklen yayınladı


DEV maçı yayınlamak üzere şimdiye dek yurtdışından 63 televizyon kanalı, yayıncı kuruluş TRT'ye başvururken, bunlardan 51'inin karşılaşmayı naklen yayınladığı belirlendi. Maçı yayınlayanlar arasında pekçok Avrupa ülkesinin yanı sıra, Çin, ABD, Ekvador, Hindistan, Singapur, Panama, Vietnam'ın da bulunduğu öğrenildi.


Beckham’a ilginç sevgi gösterisi


Şükrü Saracoğlu'nun tribünleri dün kırmızı beyazdı. Yürekler, ay ve yıldız için attı. Ellerdeki pankartlarda ise İngilizlere mesajlar vardı. ‘‘Do you know Sergen?- Sergen'i tanıyor musun?’’ şeklinde kinayeli soru da vardı; ‘‘I love you Beckham, but Victoria Beckham.- Beckham'i seviyorum, ama Victoria Beckham'ı’’ diye ironik sevgi gösterisi de. Stadın bir başka köşe ‘‘Welcome to Hell- Cehenneme hoşgeldiniz’’ sahadaki rakibe gözdağı pankartı açılırken; diğer köşesinden ise, ‘‘Hello Bill and Sue, from Dagenham- Bill ve Sue'ya merhaba’’ diye İngiltere'deki dostlara selam da gönderildi.


Dev ekranlardan yayın


Maç saatinde kentlerde hayat durdu. Birçok işletme ve yerel yöneticiler dev ekranlar kurdu. Antalya’da dev ekranlar kuran işletmeler mekanı da Türk bayrakları ile donattı. Adana’da ise Çukurova Sanayi ve Ticaret Fuarı'nın 20 bin kişilik konser alanına 100 metrekarelik dev ekran konuldu. 3 bin sandalye yerleştirildi. İzmir'de de 1'inci Kordon ve Alsancak'taki kafeteryalar Türk bayraklarıyla süslendi. Garsonlar Türk bayraklı, kırmızı beyaz özel tişortlar giydi.


400 gazeteci görev yaptı


MİLLİ maçı tam bir medya ordusu izledi. Büyük çoğunluğu İngiliz olmak üzere 157'si yabancı, yaklaşık 400 medya mensubu maçta görev yaptı. İngiliz gazetecilerin büyük ilgi gösterdiği maçta yabancı medya mensupları arasında Danimarka, Belçika, Portekiz, Almanya, Polonya, Rusya, Japonya, İtalya, Fransa ve Makedonya'dan gazetecileri vardı.

CANLI SKOR CEBİNDE!

Cep telefonunuza Spor Arena uygulamasını gönderelim.

SMS GÖNDERİLDİ!

Cihazınıza özel bağlantı linki sms ile gönderildi. Lütfen smslerinize bakınız.

Bunları da Beğenebilirsiniz