Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünyanın ölüm çukuru

  Hürriyet Haber
  17 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 16 Temmuz 2012 - 21:25

  Dalgıçların gözde dalış noktalarından olan Kızıldeniz’in Akabe Körfezi’ndeki Mavi Çukur, son 15 yılda 130’dan fazla can aldı.

  ALMAN Der Spiegel dergisi, Akabe Körfezi’deki çukurla ilgili bir makale yayınladı.  Dergiye konuşan Tarık Ömer (47) isimli dalgıç, şimdiye kadar çukurdan kaç ceset çıkardığını bilmediğini söylüyor. Ancak ilk çıkardığı iki cesedi hâlâ hatırlıyor. “İrlandalı Conor O’Regan ve Martin Gara’ydı.

  19 Kasım 1997’de öldüler. Biri 22 diğeri 23 yaşındaydı” diyor. Dahab kentine 10 km uzaklıktaki Mavi Çukur bölgesinde dalgıçlık yapan Tarık Ömer, “Cesetleri 102 metre derinlikte buldum. Birbirlerine sarılmış gibiydiler. Sanırım birisi problem yaşamış, dibe batmaya başlamıştı. Diğeri de ona yardım etmek istemişti. Sonra ikisi de bilincini kaybetmiş olmalı” diye konuşuyor.

  ÖLÜM ÇUKURU / FOTO GALERİ

  Küçük kızın ruhu efsanesi

  Mavi Çukur 70 metre derinliğinde. 52 metrede açık denize bağlanan 26 metre derinliğinde bir tünel bulunuyor. İşte bu farklı yapı, dalgıçlara çok cazip geliyor. Dahab yerlileri, ölü bir kızın ruhunun dalgıçları kendisine çağırdığına dair bir efsane anlatıyor. Babası general olan kız, kendisini mavi çukurda ölmeye zorlayan babasından intikamını böyle alıyormuş.

  Plaka mezarlığı

  Mavi Çukur’a bakan kayalıklarda bölgede hayatını kaybetmiş kişilere ait plakalar dikkat çekiyor. Tarık Ömer, “İşte” diyor, beyaz bir panelin üzerinde, “Yuri Rus. 28 Nisan 2000. 115 metrede bulundu”. Yanda siyah-kırmızı bir panel bulunuyor. Üzerinde “James, 1 Haziran 2003 yazıyor. 135 metrede bulundu.” Ölenler arasında, 10 Haziran 2007 tarihli Avusturyalı Karl Marx ismi de var.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı