« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünyanın izlediği dörtlü

Basketbolun zirvesi NBA’de sezonun sonuna yaklaşıyoruz. Şu anda ligin en iyi dört takımı Conference finallerinde kapışıyor. Ligin en iyi dört takımı söz konusu olunca mücadele sertleşiyor. Bu sert mücadelede de takımların büyük yıldızları devreye giriyor. Biz de bu dört takımı sürükleyen dört yıldız isim, Derrick Rose, LeBron James, Dirk Nowitzki ve Kevin Durant’ı NBA’deki tecrübeli Türk yıldız Hidayet Türkoğlu’na sorduk. Dört oyuncuya karşı defalarca oynamış Türkoğlu’nun yorumu şuydu: Bu yıldızları durdurmak zor!

Alp ULAGAY
SON GÜNCELLEME

Açık alanda durdurulamaz
DERRICK ROSE (Chicago Bulls)

* 22 yaşında, oyun kurucu
* 1.91 m ve 86 kg
* 2010-11 En Değerli Oyuncu (MVP) ödülü
* 25 sayı, 7.7 asist, 4.1 ribaunt ortalaması

Rose, çok farklı özelliklere sahip bir oyuncu. Özellikle rakibi açık alanda yakalarsa, çabukluğu ve hızıyla çok kolay skor yapabiliyor. İyi de bir takımı var. Anterönü Thibodeau ve takım arkadaşlarının ona güveni tam. NBA gibi üst düzey bir ligde de bu güveni bulduğunuz zaman başarılı olma şansınız yükselir. Bu özellikleriyle bu sezon ‘En Değerli Oyuncu’ (MVP) seçilmeyi de hak etti. Normal sezonla playoff’un havası çok farklıdır. Playoff’ta işler zorlaşır. Ama Rose, playoff’ta da aynı normal sezondaki gibi skor üretmeyi sürdürüyor. Sezon içinde Chicago Bulls’a karşı oynadığımız maçlarda da onu durdurmakta büyük sıkıntı çektik. Hele pivotumuz Dwight Howard’ın da oynamadığı nisan ayındaki maçta... O akşam hiç zorlanmadan 39 sayı atmıştı. O kadar sayıyı nasıl attığını hiç anlamadık bile. Çaktırmadan 39’u bulmuştu. Açık alanda ne kadar etkili olduğunu bir kez daha görmüş olduk.

Topu iyi paylaşıyor
LEBRON JAMES (Miami Heat)

* 26 yaşında, forvet
* 2.03 m ve 111 kg
* 2008-09 ve 2009-10 MVP ödülü
* 26.7 sayı, 7.5 ribaunt, 7 asist ortalaması

Yeni bir takımda oynuyor. Orada da inişler çıkışlar olması çok doğal. Miami’de Dwayne Wade ve Chris Bosh gbi iki yıldızla bir araya geldi. Normal sezonda bu üç ismin bile sorun yaşadığı dönemler oldu. Zaten üçünün aynı takımda buluşma amacı, şampiyonluk yaşamaktı. Şuana kadar da gayet iyi getirdiler. LeBron da arkadaşlarına çok iyi uyum sağlamış durumda bence. Playoff’ta Doğu Conference’ı finalinde de Chicago’ya ilk maçı kaybettikten sonra ikinciyi kazanmaları bu uyumun göstergesi. Takımda ciddi bir top paylaşımı sorunu da yok gibi görünüyor. LeBron ve Dwayne topu iyi paylaşıyorlar. Zaten, Miami’nin üç yıldızını birden durdurabilen bir takım görmedim. Belki bir maçta bunu başarabilirsiniz ama dört maçlık bir seride pek de kolay değil.

İstikrar şampiyonu
DIRK NOWITZKI (Dallas Mavericks)

* 32 yaşında, forvet
* 2.13 m ve 111 kg
* 2006-07 MVP ödülü
* 23 sayı, 7 ribaunt, 2.6 asist ortalaması

Playoff’ta Batı Yakası Finali ilk maçında Oklahoma City Thunder’a karşı 48 sayı attı. Bence NBA tarihinde gelmiş geçmiş en iyi Avrupalı oyunculardan birisi. Yıllardır da büyük bir istikrarla oynuyor. Yılların verdiği tecrübe, kendine çok iyi bakması, çalışkanlığı bunun en temel sebepleri. Bu prensipleri hep uyguladığı için bu seviyesini koruması da çok normal. Zaten fizik kondisyonu iyi olmayan bir oyuncunun NBA’de bu kadar sezon zirvede kalabilmesi mümkün değil. İlk Thunder maçında 24 faul atışının 24’ünde de isabet sağladı. Bu kadar yüksek isabet yüzdesi ancak çok çalışma ve üst düzey bir özgüvenle mümkün. Nowitzki’nin Almanya’dan gelen özel antenörü Holger Geschwinder’in bu başarı da önemli payı var. Geschwinder ona hem psikolojik destek veriyor hem de şut çalışmasına katkıda bulunuyor.

Son iki sezonun sayı kralı
KEVIN DURANT (Oklahoma City Thunder)

* 22 yaşında, forvet
* 2,06 m ve 104 kg
* 2008-09 ve 2009-10 sayı kralı
* 27.7 sayı, 6.8 ribaunt, 2.7 asist ortalaması

Geçen yıl İstanbul’daki Dünya Şampiyonası’nda da karşılıklı oynadık. Genç bir basketçi. Ama kısa sürede kendini çok geliştirdi. İki yıldır NBA’in sayı kralı olması bunun en iyi kanıtı. Durdurulması kolay olmayan bir oyuncu. Hem çok uzun boylu hem de çabuk olduğu için Durant’a savunma yapmak pek kolay değil. Thunder’da bütün oyun düzeni onun ve Russell Westbrook’un üzerine kurulu. Durant’ın eline çok top geliyor, o da oyunun ritmine çok çabuk giriyor.

UYKUSUZLUĞA DEVAM

NBA playoff’larında Doğu Conference’ı finalinde Chicago Bulls ile Miami Heat, Batı Conference’ı finalinde ise Dallas Mavericks ile Oklahoma City Thunder karşılaşıyor. Doğu finalinin üçüncü maçı bu gece sabaha karşı 3.30’da oynanacak. Batı finalinin dördüncü maçı ise yarın sabahı karşı 04.00’te.


Bunları da Beğenebilirsiniz