Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Dünyanın ilk esnek flaş hafızası

  hurriyet.com.tr
  18.12.2009 - 12:13 | Son Güncelleme:

  Tokyo Üniversitesi'nde çalışan bilim adamlarınca geliştirilen yeni flaş hafıza, bugün kullanılan standart hafızalardan farklı olarak oldukça ince ve esnek bir yapıya sahip.

  Teknolojinin gelişmesiyle birlikte kullanılan cihazların ebatları da bir hayli küçüldü. Önceleri bir odayı kaplayan bilgisayarlar, artık cept dahi taşınabiliyor.

  Bilim adamlarının üzerinde çalıştığı ve henüz prototip aşamasında olan cihaz ise gerçekten de dünyada bir ilk. Dünyanın "ilk organik flaş hafızası" olma özelliğini taşıyan ve Tokyo Üniversitesi'nde çalışan bilim adamlarınca geliştirilen bu son teknoloji harikası bellek, bilgisayarların içerisinde kullanılan ve geçici veri depolamayı sağlayan hafızalardan farklı olarak, günlük hayatta sıkça kullanılan flaş hafızalarda olduğu gibi verileri kalıcı bir şekilde depolayabiliyor.

  Tamamen organik materyallerden imal edilen (yani organik transistörlerin kullanıldığı) ve kazandığı esneklik sayesinde taşınabilirliğe yepyeni bir boyut kazandıran Organic Flash Memory, elekronik gazetelerde ve bu gibi cihazlarda kullanılabilecek şekilde tasarlandı.

  Takeo Someya ve Tsuyoshi Sekitani isimli iki profoserün yoğun çalışmaları sonucu ortaya çıkan bu esnek bellekle ilgili ilk gerçek araştırma sonuçları Science dergisinin Aralık sayısında yayınlandı.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı