Gündem Haberleri

  Dünyanın gözü yine Taksim'de

  Hürriyet Planet
  11.06.2013 - 10:23 | Son Güncelleme:

  Başta Taksim olmak üzere Türkiye'deki Gezi Parkı protestolarını yakından takip eden dünya basını, bu sabah saatlerinden itibaren bir kez daha olayları birinci gündem maddesine çekti.

  Polisin bu sabah Taksim Meydanı'nda yaptığı müdahaleyi saat başı bültenlerinde ilk haber olarak sunan CNN International, BBC, El Cezire ve Euronews ayrıca sık sık bölgedeki muhabirlerine bağlanarak, olayları izleyicilerine canlı yayınla aktarıyor. Taksim'deki yoğun biber gazından etkilenmemek için gaz maskesi kullananlardan biri de BBC muhabiri Mark Lowen.

  DÜNYA BASINI TAKSİM'DEKİ MÜDAHALEYİ BU FOTOĞRAFLARLA GÖRDÜ / FOTO GALERİ

  Televizyon kanallarının yanı sıra uluslararası haber ajansları da Taksim'deki son gelişmeleri acil koduyla geçiyor. Reuters, AP ve AFP olayları an be an aktarmaya devam ediyor.

  Dünyanın gözü yine Taksimde

  CNN, BBC, El Cezire ve Euronews Taksim'deki olayları canlı yayınlıyor

  Fransız basını böyle duyurdu
  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS


  Le Monde : Polis Taksim’de kontrolü aldı
  “12 gündür hükümet karşıtı protestolara ev sahipliği yapan Taksim Meydanı’na giren yüzlerce polis, yoğun biber gazı kullandığı operasyon sonunda kontrolü ele aldı. Yer yer barikatların kurulduğu meydan girişinde yaşanan çatışmalarda polis tazyikli su da kullandı. İstanbul Valisi Hüseyin Avni Mutlu, “Biz meydandaki pankartları kaldırmak istiyoruz, göstericileri yakalamak değil” diye garanti verdi. Ancak gençler, Taksim girişindeki sokaklarda kurdukları barikatlarda polise, taş ve molotofkokteyli atarak karşılık verdi… Başbakan, Çarşamba günü göstericilerle görüşecek.”

  Le Figaro: Türk kadınları neden isyanda?
  Le Figaro gazetesi de bugünkü sayısında Taksim Meydanı’nda direnen genç kadınların neden isyan ettiklerine dair bir haberle ‘Gezi direnişi’ni aktardı. Türkiye’de her gün üç kadının bir erkek yakını tarafından öldürüldüğüne dikkat çeken gazete, AKP iktidarının dayattığı yeni yaşam biçiminde kadınların özgürlüklerinin gerilediğinin altını çizdi. Feminist derneklerin ‘Erdoğan’ın kadınlara ilişkin ultra-muhafazakar yaklaşımını da protesto ettiklerini’ aktardı.

  Liberation : Polis Taksim’de kontrolü ele aldı
  Türk hükümetinin politikasını protesto etmek için 12 gündür Taksim’de direnen ve Türkiye’yi sallayan göstericilere polis baskın düzenledi. Onlarca polis Taksim’de kontrolü ele aldı. Bazı gençler sokaklara dağılarak, polise taş ve molotofkokteyli ile yanıt verdi. Başbakan Erdoğan, ilk somut adımı atarak protestocuların temsilcileri ile Çarşamba günü görüşeceklerini söyledi. Başbakan Yardımcısı Arınç, hukuk devletinde yaşadıklarını ve artık izinsiz gösterilere müsamaha göstermeyeceklerini duyurdu. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ise göstericilerin ‘toplumun İslamlaştırılmasının sembolü’ olarak gördüğü alkol kullanımını sınırlayan yasayı onayladı.

  BFM : Çok sayıda polis Taksim Meydanı’na girdi
  “Polis, bunun bir temizlik operasyonu olduğunu açıklıyor. Ama polis, göstericilerin üzerine biber gazı ve tazyikli su sıkmaya devam ediyor.”

  Taksim’deki müdahalenin İtalyan basınındaki yankıları
  Reha ERUS/ ROMA

  La Repubblica:
  “Polis Taksim Meydanı’na tazyikli suyla, biber gazıyla girdi. Temizlik başladı. Erdoğan ilk kez yumuşadı ve Gezi Parkı temsilcileri ile görüşmeyi kabul etti.”

  Corriere della Sera:
  “İsyanın 12’nci günü polis Taksim Meydanı’na tazyikli sularla, biber ve göz yaşartıcı bombalarla girdi. Ankara’da dün büyük olaylar yaşandı. Erdoğan, eylemcilerden bir heyeti kabul edecek.”

  La Stampa:
  “Polisler Taksim Meydanı’nı temizlemeye başladı. Tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba kullanılıyor. Erdoğan’ın ‘Anladıkları dilden konuşuruz’ sözlerinin ‘Güç kullanırız’ anlamına geldiği artık biliniyor.”

  SKY TV:
  “Taksim Meydanı’ndaki büyük gerginlik sabah saatlerinde polisin tazyikli su ve göz yaşartıcı bomba ile eylemcileri dağıtıp barikatları kepçelerle kaldırmasıyla başladı. Erdoğan isyancı temsilcileri ile görüşecek.”

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı