Gündem Haberleri

  Dünyanın Gezi Parkı yorumları

  Hürriyet Haber
  05.06.2013 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Gezi Parkı protestoları dünya medyasında manşetlere taşınmayı sürdürüyor.

  Washington Post, başyazısında şu ifadeleri kullandı: Türkiye otoriterleşiyor. Başbakan Tayyip Erdoğan, hem seçilmiş, hem de otoriter olunabileceğinin kanıtını sunuyor. Kriz, Erdoğan’a, demokrasinin seçimlerden daha fazlası olduğu yönünde eleştiri getirme fırsatı sunuyor.
   New York Times: Türkler liderlerinin gücüne karşı isyan ediyor, o ise gücünü daha da genişletiyor. Sert müdahaleler, onun otoriter yönetiminin bir kanıtı gibi algılanıyor.

  JÖN TÜRKLER GİBİ

  Times: Sakin olun, Türkiye çökmüyor. Farklı grupları bir araya getiren Jön Türkler ittifakının sultanlarına karşı ayaklanmasının üzerinden 100 yıldan fazla geçti. Ama isyan hâlâ siyasi söyleme renk katıyor ve değişim umutlarını artırıyor. Türkler ağaçların kesilmesini önlemek için tekrar sokağa çıktılar.
   Financial Times, başyazısında Erdoğan için “Kurban gibi davranmayı bırakıp devlet adamı gibi hareket etmeli” diye yazdı. Türkiye’deki krizden Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün güçlenerek çıkabileceğini belirtti.
  Bloomberg: Erdoğan, Türkiye’nin neden kendisine daha fazla iktidar (güç) vermemesi gerektiğini gösterdi.

  RADİKAL AZINLIK DEĞİL

   Der Spiegel: İnşaat işçisi, banka memuru, garson, sanatçı, öğretmen ve girişimci. Türkiye’de radikal bir azınlık eylem yapmıyor. Toplumun çeşitli bölümlerinden insanlar, şiddet ve gözyaşartıcı gaza rağmen sokakta.
   Reuters: Protestocular artık gösterilere ilk günlerden daha hazırlıklı geliyor. Kask takıyor, bazıları siyah giyiniyor, spor ayakkabı giyiyorlar. Ama bazıları da hâlâ, polisin yüzüne biber gazı sıktığı o kırmızılı kadın gibi feminen görünüyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı