Dünya Haberleri

DÜNYA

  Dünyanın geleceği bu belgeye bağlı

  hurriyet.com.tr
  11 Aralık 2009 - 15:22Son Güncelleme : 11 Aralık 2009 - 16:29

  Çağımızın en önemli küresel sorunlarından biri olarak gösterilen iklim değişikliğine yönelik önlemlerin ele alındığı BM iklim zirvesinde ülkelere sunulacak anlaşma taslağı ele geçirildi. Konferansta müzakerelere temel oluşturacak belge, tüm dünyadaki sera gazları emisyonunun 2050'ye kadar yüzde 50 oranında azaltılması gerektiğini belirtiyor.

  İŞTE FOTOĞRAFLARLA İKLİM DEĞİŞİKLİĞİNİN ETKİLERİ 

   

  AB'DEN YOKSUL ÜLKELERE 7.2 MİLYAR YARDIM

   

  BM Kyoto İklim Protokolü'nün yerini alacak yeni bir anlaşma sağlamak için 192 ülkenin temsilcilerini bir araya getiren uluslararası iklim zirvesi Danimarka'nın başkenti Kopenhag'da sürüyor.      

   

  Zirvede ülkelere sunulacak anlaşma taslağı ise Reuters ve AFP haber ajansları tarafından ele geçirildi.

   

  Zirveye başkanlık eden Malta'dan Michael Zammit Cutajar tarafından hazırlanan yedi sayfalık belgede, gelişmiş ülkelerin emisyonları daha yüksek oranda artırarak öncülük etmesi gerektiği belirtiliyor.

   

  Metinde, 2050'ye kadar yüzde 50'den yüzde 85 ve 95'e varan çeşitli kesinti oranları önerilirken, "Taraflar, küresel emisyonları 2050 itibarıyla 1990 seviyesinden en az 50/85/95 oranında azaltmalı ve küresel emisyonların bu tarihten sonra da azalmaya devam edeceğini garanti etmeli" denildi.

   

  Taslak metin ayrıca Kyoto sözleşmesinin 2013'ten 2020'ye, bu sözleşmeyi hiçbir zaman onaylamayan ve bunu uygulamayı kesin bir dille reddeden ABD hariç, sanayileşmiş ülkelerin karbon gazı salınımlarının azaltılması bölümüne de atıfta bulunuyor. Metne göre, ABD'nin yükümlülükleri anlaşmaya yapılacak bir ekle listelenecek, ancak bu kısım üzerinde müzakereler yapılacak.

   

  SICAKLIK YÜKSELİŞİ HEDEFİ 1.5-2 DERECE

  Taslak metin, yeryüzünün ortalama sıcaklık yükselişini ise 1,5 ila 2 santigrat derecede durdurmayı hedefliyor.

   

  Metin, "tarafların, sanayi öncesi seviyeye oranla küresel ortalama sıcaklık yükselişinin1,5 ila 2 santigrat dereceyi geçmemesini kabul ederek, tehlikeli bir iklimdeğişikliğinden kaçınmak için işbirliği yapması gerektiğine" işaret ediyor.

   

  G8 ülkeleri ve belli başlı ekonomiler, temmuzda İtalya'nın L'Aquilakentinde ısınmanın sanayileşme öncesi seviyenin 2 santigrat derece üzerindesınırlandırılması konusunda anlaşmaya varmıştı.

   

  Ancak özellikle buzulların erimesiyle okyanusların seviyesinin yükselmesi tehdidiyle karşı karşıya bulunan küçük ada devletlerinin girişimiyle, gelişmekteolan 100 kadar ülke, tüm dünyada sera etkisine yol açan gazların salınımının2050'ye kadar 1990'a oranla yüzde 85 azaltılmasını öngören, sıcaklığın sadece 1,5derece artış sınırı için ısrar ediyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı