Gündem Haberleri

GÜNDEM

  ‘Dünyanın Felci’ ile Türkiye’ye büyük ödülü getirdi

  Hürriyet Haber
  01 Mayıs 2010 - 13:56Son Güncelleme : 01 Mayıs 2010 - 13:57

  Mimar Sinan Üniversitesi Sinema ve Fotoğraf Atölyesi'nde eğitmenlik yapan fotoğraf sanatçısı Erzurumlu 27 yaşındaki Murathan Özbek, felçli anneannesinin tekerlekli sandalyesiyle, hızla çölleşen dünyayı birleştirdiği fotoğrafla Sony Dünya Fotoğraf Yarışması'nda ‘büyük ödülü’ kazandı.

  Yarışmaya, 48 ülkeden profesyonel ve amatör olmak üzere 190 fotoğrafçı ve 80 bin fotoğraf katıldı. Profesyonellere yönelik 12, amatörlere yönelik 9 dalda yapılan yarışmalarda Murathan Özbek’in ‘Dünyanın Felci’ fotoğrafı ‘Angels ve Demons’ dalında büyük ödülü Türkiye’ye getirdi. Atamör Dal Manzara Kategorisi'nde Türk fotoğrafçı Hayri Kodal da birincilik ödülü kazandı.

  Üniversite yıllarında başladığı kısa film çalışmalarından sonra, annesinin bir fotoğraf makinesi hediye ettiğini anlatan Murathan Özbek, geçen yılın mayıs ayında kurgulu fotoğraf çekmeye başladığını söyledi. Çocukluğunun geçtiği Erzurum’da ‘Dünyanın Felci’ fotoğrafını çektiğini belirten Özbek, “O fotoğrafta gizli özne felçli olan anneannem. Çocukluğum Erzurum’da onunla geçti. O dönem kurduğum empatidir. Fotoğrafta anlatılan, anneannemin bir yere gidememesi, bu hayatta bizim gibi peşinden koşturduğu şeylerin sonuçlarına ulaşamayacak olması, bir yere saplanıp /images/100/0x0/55ead759f018fbb8f89a25f7kalması, kendini ifade edememesi belki bizim gibi bir kimlik kazanamaması” dedi. Anneannesinin yıllar önce öldüğünü kaydeden Murathan Özbek, “Yıllar sonra onunla, böyle bir şeyi anlatan fotoğrafla büyük ödül kazanmak ayrı bir mutluluk. Erzurum’da yer seçimi yaptım, sonra tekerlekli sandalye ile dünyanın felcini çektim. Çünkü herkese göre farklı bir dünya var. Kimine göre yeşil, kimine göre kurak” diye konuştu.

  Şimdiye kadar iki kısa metrajlı film çektiğini anlatan Özbek, fotoğrafla sinema filmi arasında iyi bir ilişki kurduğunu ifade etti. Bir gazete haberinden yola çıkarak ‘Bitmiş Aşklar Müzesi’ adlı filmi, babasının anlattıklarından etkilenerek de ‘Yılkı Atı’ dramını çektiğini kaydeden Özbek, yalnızlık fotoğraflarından oluşan ‘Bitmeyecek Rüyamın İlk Tabirleri’ adıyla yapıtlarını sergilediğini söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı