Gündem Haberleri

  Dünyanın en zor sertifikasını aldılar

  Ebru ESMEN
  28.07.2001 - 15:44 | Son Güncelleme:

  Dünyada üç milyon bilişimci açığı var. Bunların yüzde 25'i network alanında. Bu alanda çalışmanın ‘uluslararası yolu’ sertifika sahibi olabilmek. Ancak sertifika alabilmek çok da kolay değil. Özellikle de CCIE’yi... Dünyada yalnızca altı bin 134 kişinin sahip olduğu CCIE’yi bu yıl ilk kez iki Türk aldı. Mazhar Karagülle ve Murat Özdemir uluslararası iş tekliflerine ve fırsatlara rağmen Türkiye’de çalışmayı seçti.

  Yazılım, donanım, network, internet... Bilgi teknolojilerinin hızı takip edebildiğimizin çok ötesinde. Bu alanda kendini yetiştirenler 'uluslararası' çalışanlar haline geliyor. Gelişmiş ülkeler bilişim elemanlarını 'mumla' arıyor. Araştırmalar dünya çapında üç milyon bilişimci açığı olduğunu gösteriyor.

  Bu alanında çalışmak için özellikle Microsoft, Cisco, Sun, Oracle, SAP, Novell gibi firmaların 'sistemleri' üzerinde uzmanlaşmak gerekiyor. Bunun en kolay yolu ise sertifikasyon.

  Network alanında en geçerli sertifikalar Cisco Systems'ın. Şirket network oluşturma konusunda uzmanlık belirleme programları düzenliyor. Cisco sertifikasını alan kişiler network altyapısının oluşturulması, network dizaynı, düşük maliyetli network kurma gibi konularda uzmanlıklarını belgelemiş oluyorlar.

  Sertifika programları network destek ve network dizayn olarak iki bölüme ayrılıyor. Network destekte, network güvenilirliğini ve kalitesini arttırmak, kurumsal network entegrasyonu ve konfigürasyonu sağlamak, mevcut network'lerin performansını arttırmak, global bir intranet yaratmak gibi konular inceleniyor. Network dizaynında ise kişilerden kurum ihtiyaçlarına yönelik dizayn metodlarını öğrenmeleri bekleniyor.

  BAŞVURU İNTERNETTEN

  Cisco sertifika programlarının en zoru CCIE (Cisco Certified Internetwork Expert). 1993'ten beri uygulanan programın sertifikasını alan kişiler uluslararası düzeyde karmaşık network'ler oluşturmada uzmanlıklarını ispatlamış oluyorlar. Sınava katılabilmek için hiçbir önkoşul yok. İnternet üzerinden sınava başvuru yapılabiliyor (www.cisco.com). Katılım ücreti yaklaşık bin 500 dolar civarında. Sertifika sınavı iki aşamadan oluşuyor. Birinci aşamada Cisco'nun eğitim ortakları tarafından yazılı sınav yapılıyor. Yazılı sınavı geçenler laboratuvar sınavına katılmaya hak kazanıyorlar. Laboratuvar sınavı iki gün sürüyor. Bu sınav Amerika'daki çoğu eyalette ve Brüksel, Pekin, Singapur, Sidney şehirlerinde yapılıyor. Yazılı sınavı geçen kişilerin laboratuvar sınavına istedikleri kadar girme hakları bulunuyor.

  Network oluşturmada ‘‘profesyonel‘‘ ünvanını kazanmak oldukça zor. Kişilerin bu sınavı geçebilmeleri için 100 sorudan en az 80'ini yapmaları gerekiyor. Tüm dünyada CCIE sertifikasına sahip altı bin 134 kişi var. Bunların yalnızca iki tanesi Türk: Mazhar Karagülle ve Murat Özdemir.

  30 yaşındaki Mazhar Karagülle ODTÜ Elektronik Bölümü'nden mezun. Kariyerine Demirbank'ta sistem analisti olarak başlamış. Daha sonra Yaşarbank ve Tekstilbank'ta bilgi işlem danışmanı olarak çalışmış. Burada çalışırken gittiği bir Cisco eğitiminde CCIE programından haberdar olmuş. Türkiye'den hiç kimsenin bu sertifikaya sahip olmaması onu çok heyecanlandırmış. Bu alanda Türkiye'de 'ilk' olmaya karar vermiş.

  DÖRT AY ÇALIŞTI

  Yazılı sınavı kolaylıkla verdikten sonra laboratuvar sınavına dört ay geceli gündüzlü çalışmış. Cisco'nun dokümantasyon merkezi ve internet sayfalarından yararlanmış. Karagülle laboratuvar sınavlarına Singapur'da girmiş. Dördüncü denemesi sonucunda, 9 Şubat 2001'de sertifikasını almış.

  Bu sertifikayla birlikte uluslararası düzeyde iş teklifleri gelmeye başlamış. İlk olarak Hollanda'da bilişim sektöründe faaliyet gösteren Juniper firmasında işe alınmış. Ancak ekonomik kriz nedeniyle firma işe alımları durdurmuş. Daha sonra Birleşik Arap Emirlikleri ve İrlanda'dan teklifler gelmiş. Türkiye'de kalmak isteyen Karagülle ülkesinde bir bilgisayar firmasında çalışmaya başlamış. Bu sertifikanın birçok kapıyı açtığını belirtiyor. İlgi duyan herkese tüm dünyada iş bulma imkanını yakalayacakları programı tavsiye ediyor.

  CISCO’YA DEVAM

  CCIE programını bitiren ikinci kişi 26 yaşındaki Murat Özdemir. Bilkent Elektrik-Elektronik Mühendisliği bölümünden mezun olduktan sonra Manchester Üniversitesi Bilim ve Teknoloji Enstitüsü'nde yüksek lisansı birincilikle tamamlamış. Daha sonra Türkiye'ye dönüp Bayındırbank'ta network uzman yardımcısı olarak çalışmaya başlamış.

  Kariyerine 1999 Ağustos ayında başladığı Cisco'da devam etmiş. Cisco'nun profesyonel seviyedeki CCNP (Cisco Certified Network Professional) ve CCDP (Cisco Certified Design Professional) sertifikalarını aldıktan sonra gözünü CCIE'ye dikmiş. Özdemir network dünyasında çalışan en yetenekli mühendisler arasına girebilmek için bu sınava girdiğini belirtiyor. Altı ay yoğun şekilde çalıştıktan sonra mayıs ayında Brüksel'de girdiği laboratuvar sınavı sonrasında sertifikaya sahip olmuş.

  Özdemir yurtdışında çalışmayı düşünmüyor. Türkiye'nin diğer ülkelerden geride olmadığını burada çalışarak ülkesine faydalı olmak istediğini belirtiyor. Bu sektörde çalışan tüm mühendislere CCIE'yi bir hedef olarak koymalarını tavsiye ediyor. İşin sırını üç kelimeyle özetliyor; sabır, işini sevmek ve kendini geliştirme isteği.

  MAZHAR KARAGÜLLE

   

   

   

  MURAT ÖZDEMİR

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı