Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünyanın en yüksek dağı hangisi?

  Hürriyet Haber
  22 Nisan 2016 - 13:52Son Güncelleme : 23 Mayıs 2016 - 17:41

  Dünyanın en yüksek dağı hangisidir? Dünyanın en yüksek dağı nerededir? Dünyanın en yüksek dağı kaç metredir? Sorularınızın cevabı haberimizde..

  Tibet’lilerin deyimiyle; Dünyanın Ana Tanrıçası Everest, gezegenimizdekien yüksek dağ olarak biliniyor. Aslında bu pek de doğru değil. Everest, deniz seviyesinden ölçüldüğünde en yüksek dağ olabilir ama aslında bir dağın zirveden tabanına kadar değerlendirilmesi gerek.

  Bu durumda dünyanın en yüksek dağı, Hawaii adalarındaki Mauna Kea oluyor. Pasifiğin ortasındaki bu adanın, deniz seviyesinden ölçülmeye başlandığında 4.206 metrelik aldatıcı görüntüsüne, su altında kalan devasa bölümünü de eklersek, 10.200 metre gibi müthiş bir yüksekliği olduğunu görüyoruz. Everest ise 8.848 metre yüksekliğe sahip. Milyonlarca yıl önce kıtaların çarpışması sonucunda oluşan bu ada, Hint-Avustralya_Pasifik tektonik plakalarının çarpışma hattında bulunuyor. Polinezya’lıların Tanrıların Evi diye isimlendirdikleri Mauna Kea, zaman içinde sönmüş olduğu söylense de aslında hala aktif olan bir yanardağ. Fakat son patlayışını 4.500 yıl önce gerçekleştirdiği ve bir sonrakini de yaklaşık 5.000 yıl sonra sergileyeceği biliniyor.

  Günümüzdeyse tüm bu ününe daha fazlasını eklemiş durumda. Çünkü artık dünyanın en büyük teleskopları da burada. Yıldızlara giden yolu astronomlar için kısaltan coğrafi koşulları ve kuru havası, en net gökyüzü gözlemlerin yapılabileceği ideal ortamı yaratıyor. Zirvedeki dokuz teleskoptan özellikle dört tanesi, gezegenimizdeki en gelişmiş optik/kızılötesi teleskoplar.

   tarafından hazırlanmıştır.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı