Teknoloji Haberleri

TEKNOLOJİ

  Dünyanın en ucuz bilgisayarının yeni modeli çıktı

  Hürriyet Haber
  02 Mart 2016 - 07:22Son Güncelleme : 02 Mart 2016 - 07:50

  Dünyanın en ucuz bilgisayarı ünvanına sahip Raspberry Pi serisinin üçüncü nesli tanıtıldı. Fiyatı 105 TL'ye kadar düşen cihaz artık Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerine de sahip.

  Dünyanın en ucuz bilgisayarı olan Raspberry Pi’nin yeni nesli tanıtıldı. Raspberry Vakfı tarafından geliştirilen Raspberry Pi 3, önceki nesline göre iki önemli özelliğe sahip. Önceki modellerde bağlanabilirlik açısından eksikleri bulunan cihaz artık Wi-Fi ve Bluetooth özelliklerine ile geliyor. Yeni özelliklerle güncellenen cihazın fiyatı da artmadı.

  Samsung 15 TLlik mini bilgisayar Raspberry Pinin peşindeSamsung 15 TL'lik mini bilgisayar Raspberry Pi'nin peşinde

  İlk modeli 2012 yılı Şubat ayında tanıtılan Raspberry Pi, geçtiğimiz yılın Şubat ayında ilk güncellemesini almıştı. Daha güçlü işlemci ve daha yüksek bellek ile gelen Raspberry Pi 2, aradan geçen bir yıllık süreden sonra bir güncelleme daha aldı. Raspberry Pi 3 olarak adlandırılan yeni cihazda, tüketicilerin en çok istediği özellikler olan Wi-Fi ve Bluetooth’a yer verildi.

  Dünyanın en ucuz bilgisayarının yeni modeli çıktı

  Yeni cihazda işlemci olarak 1.2 GHz saat hızında çalışan dört çekirdekli ARM Cortex A53 kullanılırken, RAM miktarı önceki nesilde olduğu gibi 1 GB olarak belirlendi. Raspberry Pi 3'ün önceki nesline göre yüzde 50 performans artışı sunduğu belirtiliyor.

  Raspberry Pi 3'ün Fiyatı Ne Kadar?

  Webtekno'nun haberine göre 35 dolarlık fiyat etiketine (105 TL) sahip olan Raspberry Pi 3, yeni özelliklerine rağmen önceki nesli ile aynı fiyattan satılmaya devam edecek. Cihazın bu önemli artılarına rağmen fiyatının değişmemiş olması gerçekten takdir edilesi bir durum.

  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı