Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünyanın en şansız mahkumlarının hepsi ABD’de

  Planet/Ekonet
  08 Kasım 2009 - 13:14Son Güncelleme : 08 Kasım 2009 - 13:28

  The New York Times’ta yer alan bir habere göre tüm dünyada şartlı tahliye imkânı bulunmadığı için 109 gencin ömür boyu hapis cezası çektiği ancak Pazartesi günü yapılacak bir savunmanın umut ışığı olduğu belirtildi. İşte bu haberin ayrıntıları ve dünyanın önde gelen basın organlarının bugün öne çıkardığı haberler:

  -- Dünyanın en şansız mahkumlarının hepsi ABD’de (The New York Times)

   

  Tüm dünyada şartlı tahliye imkânı bulunmadığı için cinayet dışında kalan suçlardan 18 yaş altında ömür boyu hapse çarptırılmış 109 kişi bulunurken, bu insanların ilginç olan ortak özelliği ise 77’si Florida’da olmak üzere hepsinin ABD vatandaşı olması.

   

  Gazetede bu durumda bulunan iki gencin Pazartesi günü Yüksek Mahkeme’de yapacağı savunmanın aynı durumdaki mahkumlar için umut ışığı doğurduğuna değinildi. 

   

  Yüksek mahmeke 13 yaşında bir kadına tecavüz eden Joe Sullivan ve 17 yaşında silahlı soygun gerçekleştiren Terranca Graham'i dinleyecek. Mahkumlar,  cinayet dışında kalan vahşi ve olağan dışı suçlardan ömür boyu hapis alınmasına yasak getiren sekizinci yasa değişikliğini öne sürerek savunma yapacak.

  New York Times’ın yer alan haberde, Yüksek Mahkeme her eyalete idam cezası dışında kendi cezasını belirleme yetkisini verdiği belirtilirken, 2005’te ise 18 yaşın altındakiler için idam cezası yasaklandığı hatırlatıldı.

   

  En ağır şartlar Florida’da

  Haberde 109 mahkûmdan 77’sini içeren Florida’nın reşit olmamış gençler üzerinde çok ağır bir uygulama izlediğine dair yasa düzenleyiciler tarafından ortak bir görüş oluştuğu belirtildi.

   

  Politikacıları ile yargıçlar ise konuda ikiye bölünmüş durumda. Bazı politikacılar gençlerin yetişkinler gibi cezalandırılmasını desteklerken, birçok hukukçu şartlı tahliye imkânı olmadan ömür boyu ceza verilmesinin haksız ve ağır bir uygulama olduğu görüşünü savunuyor.

   

  ABD’de reşit olmadan ömür boyu ceza alan suçluların bulunduğu eyaletler şunlar: Nebraska, Delaware, Güney Carolina 1, Mississippi 2,  Kaliforniya 4, Iowa 6, Louisiana 17 ve Florida 77.

   

  DIŞ BASINDA TÜRKİYE
  YEDIOT AHRONOT
  --El Baradey İran uranyumunun Türkiye'de muhafaza edilmesini teklif etti

  Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu Başkanı Muhammed el Baradey, iranın zenginleştirilmiş uranyumunun, bu ülkeye Rusya'da nükleer gaz tedariği sağlanana kadar Türkiye'ye aktarılabileceğini söyledi.

  THE WASHINGTON POST
  --Türkiye'de yaratışçılık için elverişli zemin var
  Türkiye'de biyoloji dalında eğitim veren Sema Ergezen, uzun zamandır öğrencilerin evrim teorisine ilgisizliği ve hatta bu teoriye karşı düşmanlık derecesine varacak karşıtlığı ile mücadele ediyor.

  TEHRAN TIMES
  --Türkiye İran ile ilişkileri geliştirmenin önemini vurguladı
  Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, ülkesinin İran ile ilişkileri geliştirmek için istekli olduğunu söyledi.

  XINHUA
  --Gül İslam ülkelerinin ekonomik işbirliğini geliştirmelerini istedi
  Türkiye Cumhurbaşkanı Abdullah Gül, İslam ülkelerini politik birliğini güçlendirirken, aralarındaki ekonomik ve ticari ilişkileri de geliştirmeye çağırdı.

  CHRON.COM
  --Türkiye'nin petrol endüstrisinde 'küçük olan güzeldir' modeli

  ABD'li TransAtlantic Petroleum, şirketinin sahibi Malone Mitchell, Türkiye'deki petrol sahalarına küçük de olsa Batı Teksas tınısı getiriyor. Mitchell, geçen sene Türkiye'nin güneydoğusunda Irak ve Suriye sınırlarına yakın bölgelerde petrol aramak ve üretmek için 27 petrol kuyusu aldı.

  DÜNYA BASINI
  THE NEW YORK TIMES
  --Sağlık reformu planı ABD Meclisi’nden onay aldı
  Demokratların kendileri adına sosyal politika başarısı olarak yorumlayabilecekleri 10 senelik 1.1 trilyon dolar bütçelik sağlık reformu planı, Obama’ya zor kazanılmış bir zafer getirdi.

  --Cinayet işlemeden ömür boyu hapis cezası çeken gençler
  Tüm dünyada cinayet ile bağlantısı olmayan ve şartlı tahliyenin mümkün kılınmadığı suçlardan ömür boyu hapis yatan 100 kişinin üzerinde suçlu bulunurken, bunların 77 tanesi Florida eyaletinde bulunuyor.

  --Ön incelemeler Fort Hood zanlısı ile terör bağlantısı bulamadı
  Araştırmacılar Fort Hood katliamı zanlısı Binbaşı Nidal Malik Hasan’ın duygusal, psikolojik ve dini baskılar altında saldırı eylemini geliştirdiğine inanıyor.

  FINANCIAL TIMES
  --Brown bankalara küresel vergi önerisi sundu

  İngiltere Başbakanı ileride üzerinden gelinmesi gereken çok büyük ve zor olan pratik ve teknik konuları hiçbir şekilde göz ardı etmediğini açıkladı.

  --Amerika’daki işsizlik oranı yüzde 10’un biraz üzerinde seyrediyor
  İşsizlik oranı son çeyrek asırdan bu yana ilk kez yüzde 10’un üzerine çıkarak Obama hükümeti üzerindeki baskıyı arttırdı.

  --Afganistan dış ülkelerden gelen eleştirilere tepki gösterdi
  Afganistan Batılı güçlerin yolsuzluklar üzerine eğilmesine yönelik yorumlarına tepki gösterirken, Kabil’e gelen BM konvoyunu yeni hükümetin bilgilerine karışmak ile suçladı.

  WALL STREET JOURNAL
  --Demokratlar tarihi sağlık reformu planını Meclisten geçirmeyi başardı
  Demokratlar evrensel sağlık sigortası benzeri sağlık reformlarını gerçekleştirebilmek adına şu ana kadarki en büyük zaferlerini kazanarak, Meclisten 215’e karşılık 220 oyla zor da olsa galip gelmeyi başardı.

  --Medvedev silah kontrolü anlaşmasına yakın olduklarını belirtti
  Rusya Devlet Başkanı Medvedev, ABD  ile imzalanacak bir nükleer silahsızlanma anlaşmasına yakın olduklarını, ancak diğer ülkelerin de bu anlaşmaya destek vermeleri gerektirdiğini söyledi.

  --ASEAN Tayland-Kamboçya gerginliğinin sona ermesini istiyor
  Güneydoğu Asya Ülkeleri Birliği (ASEAN), Kamboçya’nın Tayland’ın eski lideri Thaksin Shinawatra’yı ekonomik danışmanı olarak görevlendirmesi sonrası iki ülke arasında tırmanan gerginliğin sona erdirilmesini istedi.

  HAARETZ
  --Obama Yahudi Toplulukları Genel Zirvesi konuşmasını iptal etti

  Salı günü Yahudi Toplulukları Genel Zirvesine katılacağını açıklamış olmasına rağmen, Başkan Obama Fort Hood’da hayatını kaybeden askerlerin cenaze törenine katılacağını mazeret göstererek programını iptal etti.

  --Netanyahu Filistin’in devlet olma tehdidi üzerine ABD’ye gidiyor
  İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, Filistin’in 1967’deki sınırlar dahilinde ilan edeceği olası tek taraflı bağımsızlık deklarasyonun Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından kabul edilmesi endişesi üzerine ABD’ye bir ziyaret düzenleyecek.

  --Mullen: Nükleer İran İsrail’e karşı varlıksal bir tehdit
  ABD Genel Kurmay Başkanı Amiral Michael Mullen, nükleer güce sahip bir İran’ın İsrail’e karşı varlıksal bir tehdit oluşturduğunu, bu ülkenin nükleer silah elde etmemesi için diplomatik girişimlerin süreceğini belirtirken, gereken bir durumda deniz ve hava güçlerini kullanacaklarına yönelik bir bilgi vermedi.

  FRANKFURTER ALLGEMEINE ZEITUNG
  --Obama ilk raundu kazandı
  ABD Başkanı Barack Obama'nın sağlık alanında reform öngören yasa tasarısı Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı. Böylece Obama ABD'de çok tartışılan sağlık reformunda ilk raundu kazanmış oldu. Sağlık reformu yasa tasarısını şimdi senatoya gelmesi bekleniyor. Sağlık reformu Obama'nın iç politikadaki en önemli sınavı olarak görülüyor.

  DIE WELT
  --AB'ye en kuşkucu yaklaşan Alman politikacılar oldu
  Alman Welt Gazetesi'nin haberine göre, Avrupa Birliği'ne en çok kuşkuyla yaklaşan politikacıların da Almanya'da yaşadığı ortaya çıktı. Buna örnek olarak, Avrupa Birliği'nin önümüzdeki 5 yıl dışişleri bakanı kim olacak tartışmasına Alman politikacıların hiç ilgi duymaması gösterildi.

  EKONOMİ BASINI

  BLOOMBERG
  --Temsilciler Meclisi 1 trilyon dolarlık sağlık reformu yasasını onaylandı
  ABD'de sağlık sistemine son 40 yılda yapılan değişiklikler Temsilciler Meclisi tarafından onaylandı. Onaylanan yasa tüm ABD'lilerin sağlık sigortası kapsamına alınması, sigorta şirketlerine yeni kısıtlamalar getirilmesi ve hükümet programıyla yeni bir rekabetin oluşması gibi değişiklikler getiriyor.

  --Geithner, Brown G20'de Tobin Vergisi'nde uzlaşamadı
  G20'ye katılan ülkeler küresel ekonominin genişlemesinin krize dönüşmemesi için konulması önerilen finansal işlemlere vergi konusunda uzlaşmış görünmedi.

  --Hindistan teşvik önlemlerini 2010'dan itibaren azaltacak
  Hindistan Başbakanı Manmohan Singh, üçüncü çeyrekte yüzde 7'den fazla büyüme gösteren ülkede alınan teşvik önlemlerinin önümüzdeki seneden itibaren azaltılacağını söyledi.

   

   

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı