Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünyanın en önemli başaşçıları Paris’teydi

  Arzu ÇAKIR MORIN / PARİS
  25 Temmuz 2012 - 00:00Son Güncelleme : 25 Temmuz 2012 - 00:18

  Dünya turu kapsamında daha önce Almanya Başbakanı Angela Merkel’in konuğu olan günümüzün en büyük aşçıları, önceki gün de Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande tarafından ağırlandı. Gille Bragar’ın 1977’de kurduğu “Şeflerin Şefleri” adlı kulübün davetlisi olarak Paris’e gelen mutfak dâhileri, hizmet ettikleri dünya liderlerinin mutfak sırlarını da açıkladılar. İşte bazıları:

  -PUTİN’İN ÇEŞNİCİBAŞI: Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in başaşçısı Vakhtang Abushidi, Kremlin’de hâlâ saray entrikalarından korkulduğunu gözler önüne serdi. Putin, yemeklerin zehirli olmadığından emin olmak için bir dönem Osmanlı Sarayı’nda da kullanılan ‘çeşnicibaşı’nın modern versiyonunu istihdam ediyor. Kulüp Başkanı Gilles Bragard, “Putin’e giden her yemek aşçıbaşı ve bir doktor tarafından kontrol ediliyor” dedi.

  -HOLLANDE ENGİNAR SEVMEZ: Elysee Sarayı’nın mutfağında 40 yıldan bu yana yemek pişiren Bernard Vaussion, bütün Fransa cumhurbaşkanlarının iştahlı olduklarını, ancak özellikle Hollande’ın “iştahının çok açık” olduğunu söyledi. Enginardan nefret eden Hollande, en çok balık seviyor. Vaussion, tam bir çikolata tutkunu olan Sarkozy’den sonra, Hollande’ın da çikolata sevdiğini, Hollande ile birlikte Fransız peynirlerinin yeniden layık olduğu yeri bulmasından memnun olduğunu dile getirdi. Vaussion, kendisine olan güveni vurgulayarak, Elysee’de yemeklerin kontrol edilmediğini belirtti ve “Ziyarete gelen bazı Arap liderler kontrol ederdi. 40 yıl buradayım, artık güven var” diye ekledi.

  -MERKEL’İN İLGİNÇ ÇEKİNCESİ: Merkel’in mutfak zevki ise VIP şeflerin buluşmasında da sır olarak kaldı. Sadece Fransız mutfağını sevdiği söylendi. Merkel’in mutfak şefi Ulrich Kerz, “Hangi yemeği sevdiğini söylemeyeceğim, aksi takdirde dünyanın her yerinde aynı şeyi pişirip önüne koyacaklar” dedi. Alman Başbakan basit ve lezzetli Alman yemeklerini seviyor. Ve Noel’de ailesine kendi elleriyle hindi ya da kaz pişiriyor.

  -OBAMA YEMEKLE DİNLENİYOR: ABD Başkanı Barack Obama’nın mutfak Şefi Cristeta Comerford ise 2006 yılından bu yana Clinton ve Bush Ailesi’nden sonra şimdi de Obama ailesinin hizmetinde. Obama’nın pancara duyduğu nefretle ilgili konuşmaktan kaçınıyor. Tecrübeli aşçı şunları söyledi: “Obama çok şeyden hoşlanıyor. Benim görevim onları en iyi yemekle dinlendirmek ve sağlıklı olmalarını sağlamak. Bayan Obama da Beyaz Saray bahçesinde kurduğu bostanla sağlıklı yeme konusunda mesaj veriyor.”

  Kate sosları fazla ağır buldu/images/100/0x0/55eaa1c2f018fbb8f88cae49

  Buckingham Sarayı’nda dört nesildir kraliyet ailesinin başaşçılığını yürüten Anton Mosimann, sarayın en genç üyesi Cambridge Düşesi Kate Middleton’ın daha hafif soslar hazırlanmasını istediğini söyledi. Monaco sarayının şefi Christian Garcia’ya göre Prens Albert’in gastronomiyle ilgileniyor, Akdeniz mutfağının hafif yemeklerini seviyor. Prenses Charlene’in Güney Afrika kökenine atfen kayısılı ve bademli et yemekleri pişiriliyor. Birleşmiş Milletler aşısı Daryl Schembeck ise bu kadar farklı ülkeden gelen liderlerin ve konukların hepsini yemekte memnun edebilmek için özel olarak çalıştıklarını söyledi.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı