Teknoloji Haberleri, Son Dakika, Haberler

TEKNOLOJİ

  Dünyanın en küçük yazısı

  04 Şubat 2009 - 10:49Son Güncelleme : 04 Şubat 2009 - 18:13

  Standford Üniversitesi'nde okuyan bir grup öğrenci kuantum elektron dalgalarını kullanarak 0,3 nanometre boyunda olan dünyanın en küçük harflerini yazmayı başardı. (1 nanometre 1 milimetrenin milyonda biri) Harflerin ince bir bakır tabakası üzerine, kuantum elektron dalgaları yardımıyla oluşturulan titreşim ile yazıldığı duyuruldu.

  Her şey 1959 yılında başladı. Richard Feynman adlı bir fizikçi ortalama bir kitabın bir sayfasını, normalin 25.000'de biri büyüklüğünde yazabilecek ilk kişiye verilmek üzere 1000 dolarlık bir ödül koymuştu. Uzun süre boyunca bu konuda başarılı olabilen çıkmadı. Her ne kadar 1985 yılında Stanford Üniversitesi büyük bir aşama kaydettiyse de, ödülü 1990 yılında IBM kazandı.    

  Aradan 19 yıl geçtikten sonra Stanford Üniversitesi sonunda IBM'den intikamını almayı başardı, Stanford Üniversitesi öğrencileri sadece 0,3 nanometre büyüklüğünde harflerle yazmayı başardılar.

  Yazılan harfler, IBM'in harflerinden tam 40 kat daha küçük harfler anlamına geliyor. Öğrencilerin geliştirdikleri çok özel bir teknikle yazdıkları ilk harfler ise S ve U harfleri oldu. Bu iki harf, Stanford Üniversitesi'nin ilk harflerini temsil ediyor.

  Bu çalışmanın ne amaçla yapıldığını anlamak ilk bakışta biraz güç olabilir; hatta en küçük harfleri yazmak saçma bir deneme gibi görünebilir. Ama bu deneme, nanoteknolojinin neler yapabileceğini görmemiz açısından son derece önemli. Aynı yöntemin dijital depolamada kullanılması, çok daha küçük alanlara çok daha fazla dijital veri yazılması anlamına geliyor. Örneğin bir kütüphane dolusu kitapı, basit bir bakır levhanın üzerine yazarak saklayabilirler. Gene benzer şekilde çalışan bilgisayarlarımızın veri depoları olan sabit disklerimiz, nanoteknoloji sayesinde günümüz kapasitelerinin kat kat üstüne çıkabilir.

  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: MASAÜSTÜNÜZ İÇİN 192 HARİKA DUVAR KAĞIDI

  Etiketler:
  Okuyucu Yorumları { Toplam 55 Yorum }
  • Ant Yener 4.2.2009 21:23:50
   Sizin luzumsuz gordugunuz bu isleri yaparken insanliga faydali olacak yuzlerce yan bilgi elde ediliyor. Ornegin elinizden dusmeyen cep telefonu "hadi cep telefonu icat edelim" diye icat edilmedi. Alakasiz gorunen binlerce calisma sonucu elde edilen bilgi birikimiyle yapildi.
  • Emine Erenler 4.2.2009 21:19:35
   AMAN DA AMAN ÇOK BÜYÜK BİR İŞ BAŞARDILAR.SANKİ KÜÇÜK OLUNCA BİR ŞEY OLUYOR.BÜYÜK YAPSALAR NE OLURDU KÜÇÜK YAPSALAR...
  • emir akşengür 4.2.2009 19:54:08
   bence çok mantıklı yeni şifreleme yolu olabilir bu şifreyi çözmek için yine aynı teknolojide ürünleri almak gerekir buda yine onlara (abd ye) para kazandırır<br>
  • serhat legolass 4.2.2009 17:45:11
   sayın Dobra Bakış;<br>bu bulunan sadece bir adımdır.Önemli olan ordakı yazının küçüklüğü değildir emin olun ilerde daha başka faydalarıda olucaktır.zamanında X+1=0 ise X=-1 dir bulunduğunda sizler gibi düşünenler neye yarar demiştir.Halbuki şimdi herşey o denklem üzerinden çözülmektedir.anladnz sanırm
  • Dobra Bakis 4.2.2009 17:10:35
   Amanda aman ne faydali bis is yapmislar simdi nasilda okur millet o yaziyla her seyi bana insanin aklini anlatin hnerden geliyor nasil calisiyor nasil oluyor onu bul bana onu Standford Üniversitesi'nde okuyan bir grup öğrenci bulmusumus bana ne bana ne bulsunlar bakalim kainat kac kat
  • mucahit mucahit 4.2.2009 16:54:41
   Dünya nelerle uğraşıyor.Biz ise hala ama hala domates tohumlarını israilden alıyoruz.Gülelim halimize:)
  Sayfa Başı
  Haberlerokullar ne zaman kapanacakkpss sonuçlarıkpss sınav sonuçlarıkpss ortaöğretim sonuçlarıkpss tercihleri ne zamanbeyaz showbeyaz show konukları