« Hürriyet.com.tr

Dünyanın en iyileri

Her sektörde olduğu gibi havacılıkta da çok sayıda ödül veriliyor. Ama aralarından Skytrax, 26 milyon yolcunun oyları ve organizasyonun habersiz yaptığı değerlendirmelerle öne çıkıyor. Birçok havayolunun 5 yıldızı almak için uğraştığı Skytrax’te THY bu yıl 68 dalda verilen ödüllerin 10’unda ilk 3'e girdi, 4 ödül aldı. İşte Farnborough Havacılık Fuarı’nda dağıtılan Skytrax dünyanın en iyileri ödülleri...

Uğur CEBECİ
X

Törende 4 ödül birden alan Türk Hava Yolları, aynı zamanda 4'üncü kez Avrupa’nın en iyi havayolu seçildi. Genel Müdür Temel Kotil, "2007’de girdiğimiz Skytrax değerlendirmelerinde adım adım 5 yıldıza yaklaşıyoruz. Yolcumuzla, çalışanımızla, bir yıl sonraki hedefimiz daha fazla ödül ve 5 yıldız" dedi.

HANGİ ÖDÜLLERİ ALDI?

Dünyanın en iyileri
THY Genel Müdürü Temel Kotil

Değerlendirmede THY, 'En İyi Business Class İkram Servisi', 'En İyi Business Class Özel Yolcu Salonu İkramı', 'Güney Avrupa’nın En İyi Havayolu Şirketi' ve 'Avrupa’nın En İyi Havayolu' ödüllerini aldı. Bu yıl Farnborough Havacılık Fuarı’nda gerçekleştirilen tören, tarihi rüzgâr tünelinde yapıldı. Dünyanın en büyük havayollarının CEO’larını buluşturan organizasyonun ikramlarında ise Do&Co’nun imzası vardı.

FARNBOROUGH'DA BİR İLK

Askeri havacılığın en büyük buluşması, aynı zamanda dünyanın ikinci büyük havacılık fuarı Farnborough’da Türkiye bir ilke imza attı. Yerli tasarım İnsansız Hava Aracı ANKA ile ayrı bir platform haline getirilen T129 ATAK helikopteri dünyaya tanıtıldı. T129’un gösteri uçuşu ise büyük ilgi çekti. Kuşkusuz bu hayalin gerçekleşmesinde TAI, TEI, Alp Havacılık gibi şirketlerin yanında Savunma Sanayii Müsteşarlığı’nın (SSM) da önemli bir payı vardı. Geçtiğimiz günlerde 12 yıldır bu zorlu görevi yapan Murad Bayar’dan müsteşarlığa THY Teknik’in başarılı genel müdürü Prof. Dr. İsmail Demir atanmıştı. Kariyerine önce akademik ardından sivil havacılıkla devam eden Demir, endüstriyi yakından takip ediyor. Hızlı karar alıp pratik çözümlerle ilerlerken İsmail Demir, bir yandan da Türkiye’nin havacılık sanayii geleceğini stratejik bakış açısıyla daha da ileri taşımanın planlarını yapıyor. TAI Yönetim Kurulu Başkanı Yalçın Kaya, genel müdür Yardımcıları Bekir Ata Yılmaz, Özcan Ertem ilgiden memnundu. T129 ve ANKA ile ilgili talepler alındı. 2016 için Hürkuş da Farnborough’a gelecek ve gösteri yapacak. Savunma ve Havacılık Sanayii İhracatçıları Birliği Başkanı Latif Aral Aliş başkanlığındaki ekip, Farnborough’da yeni pazarlar aradı. Savunma sanayiinde sıfırdan başlayıp nasıl bir model olunacağının en iyi örneklerinden Alp Havacılık, çalışanları ve aileleri ile İngiltere’deydi. Ekibin başında ise CEO’ları Tuncer Alpata ile Yılmaz Güldoğan vardı.

BÜYÜK UÇAK KARARI YAKIN

Dünyanın en iyileri
THY Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu

Her fuarda olduğu gibi açıklanan uçak anlaşmalarında meraklı gözler THY’deydi. Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu, genel müdür yardımcıları Dr. Ahmet Bolat ve Coşkun Kılıç Boeing ve Airbus’tan yeni uçaklarla ilgili toplantılar yaptı. THY’nin gündeminde büyük uçak var. Önümüzdeki günlerdeki yönetim kurulu toplantılarında Airbus A380 ve Boeing 747-8 masaya yatırılacak. Kısa dönem kiralamadan sipariş opsiyonlarına kadar tüm alternatifler değerlendirilecek. Geniş gövdeli uçak ihtiyacı için eylül ayında ihaleye çıkılıyor. THY’nin önünde A350-900/1000, A330neo, Boeing 777X ile 787’nin 9 ve 10 modelleri var. 2017-2023 arasındaki ihtiyaç için ciddi sayıda sipariş verilebilir. Hamdi Topçu, geçen ay Lufthansa’ya atanan yeni CEO Carsten Spohr’a nezaket ziyaretinde bulunmuştu. Bundan sonra iletişim CEO’lar düzeyinde doğrudan yapılmaya başlandı. THY halen Lufthansa’nın SunExpress Almanya için hazırladığı yeni planla ilgili teklifini bekliyor. Eylül ayında ise Spohr İstanbul’a gelecek.

Dünyanın en iyileri

KÜRESEL EN İYİ HAVAYOLLARI

Kabin ekibi: Garuda
Ekonomi: Asiana
Premium ekonomi: Air New Zelland
Düşük maliyetli premium: Air AsiaX
Business: Qatar
First: Singapur
Havalimanı servis: ANA
Eğlence sistemi: Emirates
Kabin temizliği: Asiana
Havayolu ittifakı: One World
En hızlı gelişen: Hong Kong
En iyi havayolu: Cathay Pacific

UÇAKTA İKRAM

Ekonomi: Thai
Premium ekonomi: Qantas
Business ikram: THY

KOLTUK TASARIMI

Ekonomi: Saudia
Premium ekonomi: Air New Zelland
Düşük maliyetli ekonomi: Air AsiaX
Business: Singapur
First: Emirates

ÖZEL YOLCU SALONLARI

Business: Qatar
First: Air France

ÖZEL YOLCU SALONU İKRAM

Business: THY
First: Qatar

Kaynak: Uğur CEBECİ