Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünya'nın en hızlı yatı 'ARMONİ 2' suya indirildi

  A.A
  02 Temmuz 2007 - 09:11Son Güncelleme : 02 Temmuz 2007 - 12:29

  Bartın'da, yapımına 17 ay önce başlanan 30 metre uzunluğundaki “Armoni 2” adlı yat, Denizcilik ve Kabotaj Bayramı etkinlikleri kapsamında suya indirildi

  Armoni Tersanesi Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Uçar, yatın suya indirilmesi dolayısıyla düzenlenen töreninde yaptığı konuşmada, işadamı Emin Bitlis'in siparişi üzerine yapımına başlanan ve dünyanın en hızlı gemisi olarak imal edilen yatın Kamis motor gücü desteğiyle açıkta 27 deniz mili hızla gidebildiğini söyledi.

  5 ayrı kamarası, 1 salonu ve yüzme havuzu bulunan mega yatı, benzerlerinden 3 milyon dolar daha ucuza yaptıklarını ifade eden Uçar, şunları kaydetti: “Osmanlı İmparatorluğu'nun 500 yıl boyunca gemi ihtiyacına cevap vermiş, yüzlerce gemi üretimine imza atmış Bartın'da üretim yapmaya karar verdik. Boğaz mevkiinde kurduğumuz tersanede, en son teknoloji kullanılarak çeşitli ebatlarda 7 adet yat yaptık. Amacımız, burada tersaneciliğin geçmiş yıllarda olduğu gibi yeniden canlandırılmasıdır.”

  İşadamı Emin Bitlis de yatı ticari amaçlı değil, kişisel olarak uluslararası sularda kullanacağını bildirdi.
  Bartın Valisi İsa Küçük ise tersaneleri ve ustalarıyla Avrupa ülkeleriyle yarışan Bartın'ın artık “deniz değil, denizci kenti” olduğunu vurguladı.
  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı