« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünyanın en güzel stadı olacak

Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan müjdeli haber geldi. Lig bitiminde stadın yıkımına başlanacak. Yeni İnönü 40 bin kişilik ve 50 localı olacak. Modernliği, konumu ve manzarasıyla göz kamaştıracak.

Ahmet ERCANLAR
SON GÜNCELLEME

SONUNDA İnönü Stadı’na kazma vuruluyor. Beşiktaş, Anıtlar Yüksek Kurulu’ndan gelen müjdeli haberle yeni stadı için kolları sıvadı. Sezon sonunda İnönü Stadı yıkılıp, yenisi yapılacak...

32 bin kişi kapasiteli İnönü Stadı, 40 bin kişilik olacak. Yeni statta 50 loca, restaurantlar ve alışveriş merkezi de bulunacak. Dünyanın en güzel statlarından biri olacak yeni İnönü, modernliğiyle, konumu ve manzarasıyla da göz kamaştıracak.

Yeni İnönü Stadı’nın yapım maliyetinin tamamı Beşiktaş Kulübü tarafından karşılanacak. Siyah beyazlıların tesislerden sorumlu yönetim kurulu üyesi Orhan Saka, İnönü Stadı’nın yeniden yapımı için hazırladıkları projenin, Anıtlar Yüksek Kurulu tarafından 24 Kasım 2011’de onaylandığını ve sezon sonunda stadın yeniden yapılacağını söyledi.

Otel inşaatına izin çıkmadı

ORHAN Saka yaptığı açıklamada yeni stat iznini aldıklarını belirterek, “Kulübün yararına düşündüğümüz konaklama tesisleri ve katlı otoparka onay çıkmadı. Proje çalışmaları nedeniyle zannediyorum gecikmeler oldu. Ancak, yeni stat yapımı için çalışmaların sezon sonu başlayacağını tahmin ediyorum. Büyük ihtimalle sezonun son maçının ardından İnönü Stadı’na kazmayı vuracağız” dedi.

Kulübün kasasına para akacak

YENİ İnönü Stadı’nın yapılmasının ardından hemen yanına inşa edilecek alışveriş merkezi ve restaurantlardan siyah beyazlı kulübün kasasına yıllık oldukça yüksek miktarda bir gelir girecek. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu ve G.Saray Türk Telekom Arena Statları’nda elde edilen yıllık gelirlerin yıllardır çok gerisinde kalan siyah beyazlılar, yeni yapılacak İnönü Stadı’yla birlikte bu gelir kaybını da kapatacak.

Rota ya TT Arena ya da Kasımpaşa

İNÖNÜ Stadı’na vurulacak kazmanın ardından Beşiktaş, yeni stadı yapılana kadar maçlarını Türk Telekom Arena Stadı’nda oynamayı planlıyor. Galatasaray ile yapılacak görüşmelerin ardından anlaşma sağlanamazsa siyah beyazlıların ikinci alternatifi Kasımpaşa’daki Recep Tayyip Erdoğan Stadı olacak. Üçüncü ihtimal ise Olimpiyat Stadı.

TT ARENA STADI
- Maliyeti: 400 milyon Dolar
- Kapasite: 52 bin 647
- Loca sayısı: 157
- VIP koltuk: 4850
- Yıllık gelir: 55 milyon Dolar

SARACOĞLU STADI
- Maliyeti: 70 milyon Dolar
- Kapasite: 53 bin
- Loca sayısı: 60
- VIP koltuk: 1300
- Yıllık gelir: 65 milyon Dolar

Bakan Günay: İnönü’nün yıkılmasına izin vermem

BEŞİKTAŞ Kulübü’nden gelen haberlere karşın Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay, Fiyapı İnönü Stadı’nın yıkılıp yeniden yapılmasının mümkün olmadığını söyledi. Habertürk Televizyonu’na konuşan Günay, “Anıtlar Yüksek Kurulu’nun kasım ayında aldığı karar geçerliliğini korumaktadır. İnönü Stadı, Dolmabahçe tarihi dokusunun bir parçasıdır ve yıkılıp yenilen-mesi gibi bir durum kesin-likle mümkün değil-dir” dedi.

Fi Yapı ile sorun çözüldü

Fİ YAPI Yönetim Kurulu Başkanı Fikret İnan, Fi Yapı ile Beşiktaş Kulübü arasındaki sorunun çözüldüğünü, İnönü Stadı sponsorluklarının devam ettiğini açıkladı. Aradaki sorun Fikret İnan ve Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören’in dün yaptığı görüşme ile giderildi. 15 Eylül 2012’ye kadar İnönü Stadı yine Fi Yapı İnönü Stadı ismini taşıyacak.

İngilizlere göre en iyi 10 stattan biri

İNGİLTERE’nin The Times ve The Guardian gazeteleri tarafından hazırlanan “Dünya’nın En İyi 10 Stadı” sıralamasında, İnönü Stadı ilk 5 arasında yer almıştı. Siyah beyazlıların mabedi hem konumu hem de manzarasıyla dünyanın en önemli statlarından biri olarak gösterilmiş ve İngiliz basınında manşetlere taşınmıştı.


Bunları da Beğenebilirsiniz