« Hürriyet.com.tr

Dünyanın en fakir ülkelerine Türkiye'de açlık menüsü

Kişi başına düşen günlük gelirin 1 doların altında olduğu 48 ülkeden gelen binlerce temsilci, 4'üncü BM En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı için İstanbul'da. Yoksulluk ve açlık temalı konferansın düzenlendiği Lütfi Kırdar'da anlaşmalı catering şirketinin belirlediği fiyatlar ise uçuyor. Fahiş fiyatlar karşısında misafir heyetlere dağıtılan günlük 30 TL'lik yemek kuponları dahi yetersiz kalıyor. Heyet üyeleri kuponlarla günde ancak bir öğün yemek alabiliyor.

hurriyet.com.tr
X

BM’ye üye 200’e yakın ülkeden 48 tanesi bu kategoriye giriyor. “En Az gelişmiş ülke” olmanın gerekçesi ise bu ülkelerin vatandaşlarının günde 1 ABD dolarının altında gelire sahip olmaları.

Türkiye, İstanbul’da çok büyük bir organizasyona ev sahipliği yapıyor. Dördüncü Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı.

Zirve toplantıları Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’nde yapılıyor.  

Ev sahibi Türkiye, BM ile işbirliği içinde her unsuru düşündü. Misafirlerin konaklaması, yemesi-içmesi, transferleri konusunda her türlü önlem alındı.

Zirve “en az gelişmiş ülkeler” için olduğundan bu ülke heyetlerinin günlük yeme-içme harcamaları bile düşünüldü ve heyet üyelerine günlük 30 TL’lik yemek kuponu dağıtıldı.

Ancak sıkıntı şurada; Türkiye, “en az gelişmiş ülkelerden” biri olmadığından, hayat pahalı. Lütfü Kırdar Kongre Merkezi’ndeki yeme-içme olanakları ise Türkiye’deki ortalamadan da pahalı.

Bu yüzden heyet üyeleri kendilerine verilen kısıtlı kuponla idare etmek zorundalar. Ancak bu hiç kolay değil.

Zira anlaşmalı catering şirketinin Lütfi Kırdar'daki yiyecek-içeceklere koyduğu fiyatlar, deyim yerindeyse, ateş pahası.

İşte birkaç örnek:/images/100/0x0/55ea995df018fbb8f88a7f56

Sosisli sandviç 11 TL. Yanında bir kola isterseniz 6 TL.

YEMEK YERSEN, SUYA PARA KALMIYOR

Öğlen bu menüyü yerseniz, akşama da aynı menü mümkün değil. Bir sandviç, bir kola, toplam 17 TL. Oysa “az gelişmiş ülke” heyet üyelerine verilen günlük harcırah 30 TL. Yani akşama kaldı sadece 13 TL. Bir sandviç ve bir su parası. Ancak gün içinde ikinci bir su içme şansı yok. Unutulmayalım ki bu zirveye katılan ülkelerin vatandaşlarının günlük gelirleri 1 ABD dolarından, yani 1.5 TL’den daha az.

Lütfü Kırdar’daki menüde sıcak yemek de var: 30 TL. Ancak bir öğün sıcak yemek demek, tüm günlük harcırah demek. Öğlen yerseniz, akşama açsınız.

Kaynak: hurriyet.com.tr

Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Dünyadaki ilginç batık kentler!
GezginGezgin
'Güzel Atlar Ülkesi'nde romantik macera (Kapadokya)
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
İtalya'da ucuz alışveriş rotaları
GezginGezgin
Rüzgârın sesini bir de burada dinlemeli: Alaçatı
Seyahat HaberiSeyahat Haberi
Amerika'nın gizli belgeleri bu anıtların arkasında!
GezginGezgin
Tazminat parasıyla motosikletle dünyayı geziyor!