Dünyanın en eski şehri neresi?

Hürriyet Haber
27.05.2010 - 14:31 | Son Güncelleme:

Dokuz bin yıldır kesintisiz yaşayan Şam’ın, bu senenin gözde tatil yeri olacağı kesin.

Tatil zamanları yaklaştıkça  çok sayıda insan yurt dışı planları yapmaya başladı. Bu sene, doğunun gizemli kenti Şam; mutfağı, büyük pazarları ve modern yüzüyle tatilcilerin yeni gözdesi olmaya aday.

Kasyun Dağı’nın eteklerindeki hafif inişli çıkışlı bir ovaya kurulu olan Şam’da yaşam dokuz bin yıldır kesintisiz devam ediyor. Bugün Suriye Arap Cumhuriyeti’nin başkenti olan Şam sırasıyla Amurilere, Aramilere, Fenikelilere, Romalılara, Bizanslılara, Emevilere, Selçuklulara, Eyyubilere, Fatımilere’de başkent olmuş.

Şam, çok sayıda tarihi eseri ve büyük pazarları ile insanı kendisine çeken bir şehir. Ünlü Hamidiye Çarşısı, İstiklâl Caddesi’nin ve ara sokaklarının üstünü tamamen kapalı hali gibi. Kakuleli Arap kahvesi, sahlep ve türlü baharat kokularının çatıdan sızan loş ışıklarla birlikte oluşturduğu tat, doğunun en ışıltılı merkezinde olduğunuzu fark ettiriyor. Kuyumcular, çantacılar, esansçılar, bakırcılar, sözün kısası aklınıza gelen her türlü hediyelik eşyanın bulunduğu bu büyük ve tarihi çarşının ana caddesi biterken, antik sütunların arasından Emevî Camii’nin heybetli minareleri görünüyor.

Uluslararası lezzetlerin yanı  sıra kent mutfağı, geleneksel ülke mutfağının hakim olduğu bir kültüre sahip. Börekler, tatlılar ve maden suları, yerel mutfağın vazgeçilmezleri. Taze sebze, et, özellikle kuzu eti, lezzetli mevsimsel baharatlar ve meyveler, yerel menünün başlıca malzemeleri.

Şam, güncel modayı da yakından izleyen bir kent. Uluslararası markaların birçoğunu Şam’ın modern alışveriş merkezlerinde kolayca bulabilirsiniz. Ortadoğu mutfağının yanı sıra Avrupa mutfağından seçkin örnekler sunan mekânlar kaliteli servis sunuyor. Kitapevleri, tiyatro, sergi ve sinemalar da Şam’da oldukça aktif durumda. Şam’da dolaşırken kendinizi evinizdeki kadar rahat hissedeceksiniz.

Türk Hava Yolları, 13 Mayıs - 15 Haziran 2010 tarihleri arasında sizleri, 100 Euro'dan başlayan fiyatlarla, Suriye'nin başkenti Şam'a uçuruyor.

Bu ihtişamlı şehri keşfetmek için biletinizi internetten ayırtarak, 10 Euro indirimli uçabilirsiniz!

Ayrıntılar için tıklayınız.

Etiketler:

    Sayfa Başı