Gündem Haberleri

  Dünyanın En Büyük Virüsü Keşfedildi

  Hürriyet Haber
  14.10.2011 - 17:08 | Son Güncelleme:

  Şili'de keşfedilen virüsün dikkat çeken yanı büyüklüğünden çok yapısal özellikleri.

  Yeni keşfedilen virüs, sahip olduğu hücresel genetik özelliğiyle, yerleşik görüşleri tartışmaya açıyor.

  2003'te keşfedilen mini virüs dünyanın en büyük virüsü olarak tescillenmişti. Büyüklüğü bir milimetrenin binde birine eşit olan bir mikrometrenin yarısı kadardı. Şimdi bilim adamlarının "dev" olarak niteledikleri yeni bir virüs buldu.
  Bu virüsün büyüklüğü, mini virüsün 15 katı... Adı da bu yüzden Mega virüs şilensis.

  Şili açıklarında denizde bulunan virüsün bilim adamlarını asıl heyecanlandıran yönü ise büyüklüğünün yanı sıra yapısal özellikleri.

  Virüs, DNA ve genetik açıdan ilgi çekici. Karmaşık bir dizgesi var. 1120 gen taşıyan virüsteki bazı genler de hücresel organizmalara has genler...

  Daha önceki bilgilere göre, virüsler, bir organizmaya ilişip hücre yapısına ulaşıyorlar. Ancak hücresel organizmalara genler taşıyan mini ve mega virüsler, kendilerine has ayrı bir grupta yer alıyor ve yerleşik görüşleri tartışmaya açıyor.

  Bilim adamları yeni keşfin virüslerin atalarının bugünkünden çok daha karmaşık bir yapıya sahip olduklarının bir kanıtı olduğunu söylüyor.

  Bugüne dek yaklaşık 4 bin virüs türü saptanmış durumda. Bu sayının yeryüzündeki virüslerin çok küçük bir bölümünü oluşturduğu düşünülüyor.

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı