Dünyanın en büyük teknoloji şovunda ‘tablet’ler savaşacak

Hanife BAŞ
05.01.2011 - 00:00 | Son Güncelleme:

Apple’nin yarattığı ipad’la dünyaya yayılan tablet bilgisayar çılgınlığı, ABD’nin Las Vegas şehrinde kapılarını açacak dünyanın en büyük tüketici elektroniği fuarı CES 2011’e (Consumer Electronic Show) damgasını vuracak.

6-9 Ocak tarihlerinde açık kalacak fuarın özellikle internet arama motoru Google’ın Android işletim sistemine sahip tablet bilgisayarının gösterisine sahne olması bekleniyor. 2500 firmanın yeni teknolojilerini sergileyeceği fuara, 130 ülkeden 120 bin kişinin katılacağı açıklandı. Çeşitli üreticilerin tabletleri hakkında bilinmeyen ayrıntıların aydınlığa kavuşacağı CES’te Motorola’nın MotoPad’i, Acer’ın Android tableti, Asus’un Eee Pad’i, LG’nin Optimus Pad’iyle ilgili ayrıntılar gün ışığına çıkacak.
Windows 8’de tablet desteği
Android’in 3.0 versiyonu Honeycomb’ın CES 2011’de duyurulacak Motorola tabletle gün yüzüne çıkması bekleniyor. MSI, 10.1 inçlik WinPad’i 2011’de piyasaya sunacak. Samsung’un Galaxy Tab’inin ikinci versiyonunun da fuarda açıklanması bekleniyor. Toshiba, Folio 100 dışındaki Android’li tabletiyle CES’de yer alacak. Blackberry’nin yaratıcısı RIM’ın tableti Playbook’un ise farklı bir işletim sistemi olan ONX’i kullanacağı konuşuluyor. HP’nin webOS işletim sistemini kullanacağı PalmPad’le ilgili söylentiler de var. Tabletlerin işletim sistemi tarafında da rekabet yoğun. Microsoft’un Windows tabanlı tabletlere yönelik yeni versiyonunu duyurması bekleniyor.
Windows 8’de de daha iyi tablet desteği
olması bekleniyor.

TV’de LCD yerini OLED’e bırakıyor

CES 2011’de yeni trendler ve cihazlar da dikkat çekecek. LCD TV’lerin eski teknoloji gibi kalacağı fuarda, internete bağlanan, mobil, 3D ve daha parlak, canlı görüntü sağlayan OLED (Işık yayan organik diyot) TV’ler öne çıkacak. Sony, Samsung ve LG, OLED teknolojisini sergileyecek.
Fuarda gözlüğe ihtiyaç duymayan 3D TV’ler ve evrensel 3D gözlük de yerini alacak.
Toshiba ve LG, taşınabilir mobil 3D TV’lerini tanıtacak. Gözlüğe ihtiyaç duymadan izlenebilecek mobil 3D televizyonlarının ilgi çekmesi bekleniyor.
CES 2011’de akıllı cep fırtınası da esecek. 4G telefonlar görücüye çıkacak. HTC, CES’te yeni 4G hızlı akıllı telefonunu tanıtacak. Incredible HD isimli telefon Android işletim sistemine sahip.
Samsung, LG ve Motorola da LTE ve 4G teknolojisine sahip ilk telefonlarını sergileyecek. Samsung da cep telefon modeli Galaxy S’in neredeyse aynısı bir medya oynatıcısı geliştirdi. Bu cihazı CES’te duyuracak.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı