Dünyanın en büyük gemisi Avrupa’yı kızdırdı

Birce BORA / LONDRA
26.01.2015 - 12:24 | Son Güncelleme:

Dünyanın en büyük gemisi ünvanını elinde bulunduran Pieter Schelte’nin Avrupa kıtasına yaptığı ilk ziyaret, geminin bir Nazi subayının adını taşıdığının ortaya çıkmasının ardından büyük tepki topladı.

Güney Kore’deki Daewoo tersanesinde inşa edilen ve sadece üç hafta önce Hollanda’nın Rotterdam kentinde demir atan dev gemi İkinci Dünya Savaşı sırasında Nazi partisinin SS birliklerinde görev yapan Hollandalı subay Pieter Schelte Heerema’nın adını taşıyor.

SAVAŞ SUÇUNDAN HÜKÜM GİYMİŞ

Dev gemiyi inşa ettiren Allseas şirketinin başkanı Edward Heerema’nın babası olan Pieter Schelte Heerema, savaşın sona ermesinin ardından savaş suçları işlemekten hüküm giymiş ve 3 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.
Savaş sırasında Dutch East şirketinin direktörlüğünü de yürüten Pieter Schelte Heerema, bazı Hollanda vatandaşlarını Nazi işgali altındaki Doğu Avrupa ülkelerindeki çalışma kamplarına göndermekle suçlanıyor.
Pieter Schelte Heerema, hapis cezasının bir kısmını çektikten sonra erken salıverilmiş ve Venezuela’ya yerleşerek bir mühendislik şirketi kurmuştu.


BU İSİM KABUL EDİLEMEZ

Avrupalı Yahudiler, Paris’te terör kurbanı olan Yahudilerin acısı taze ve Auschwitz toplama kampının kurtarılmasının 70. yıldönümü için düzenlenen anma ve hatırlama etkinlikleri devam ederken bir gemiye işlediği savaş suçları nedeniyle hüküm giymiş bir Nazi subayının isminin verilmesinin kabul edilemez olduğunu söyledi.

Yahudi örgütleri Allseas şirketi, yetkililerinden geminin adını değiştirmelerini talep etti.

Etiketler:


EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı