« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünyanın en büyüğü F.Bahçe

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
ŞAMPİYON Fenerbahçe’nin Teknik Direktörü Aykut Kocaman, Lig TV’de yayınlanan “Futbol Gündemi” programında zaferin öyküsünü tüm detaylarıyla anlattı. Programda yazarımız Sinan Engin’in de sorularını yanıtlayan Kocaman, Fenerbahçe’nin branşlarıyla beraber, mali organizasyonlarıyla dünyanın en büyük kulübü olduğunu kaydederek, şunları söyledi...

Artım güvenilir olmam

Geçen sene sonuç olarak başarısızdık. Daum’la devam etmeme fikri bütün camiada konuşuluyordu. Sayın Başkan ve Ali Yıldırım benin ismimi öne attı. Piyasadaki en büyük artım güvenilir olmamdı. Teknik direktör olmam yanlış bir tercihti, ancak zorunluluktu. Artık bir yolun içine girmiştim. Tabiri caizse bir ayağımız topal da başladık. Bütün kamuoyunu ikna edebilmek, medyayı camiayı ikna edebilmek. Kendimizi anlatmamız lazımdı.

Transferi ben yaptım/images/100/0x0/55ea8397f018fbb8f884eee5

Bütün transferleri ben yaptım. Young Boys’a elendik arkasından PAOK’a elendik. Lig başladı, müthiş kötü oyun. Lig ilerledikçe takımda problemler yumağı oluştu. Kupadan elendik, berbat bir durumdu. Ama o günlerden buraya gelince rahatladık. Mucize dememek lazım. Fenerbahçe’nin olduğu yerde mucize demek olmaz. Antalya kampında başarıya odaklandık ve buralara geldik. En büyük transfer oyuncularımızın performansını arttırmak oldu.

Kaptan sorumluluk aldı

Hızlı oynamamız gerektiğini söylüyordum. Eğer bir fark yaratmak istiyorsanız hızlı düşünmelisiniz. İkincisi de maçı sonuna kadar bırakmayan oyuncu grubu yaratmak istedim. Alex normal şartlarda hızlı düşünen bir oyuncu. Bunu her şartta söyledim. Ancak saha içindeki mücadelesi ve mesafesi yüksek değil. Ancak bunu hızlı düşünüp, iyi top kontrolü yapıp kullanarak kapatıyor.

Alex ile sistem değişmez

Arkada Cristian ve Emre yetmiyordu. Ön tarafımız şeffaftı. Alex’ten sorumluluk almasını istedim. Arka tarafa da gelmeye başladı. Bursaspor maçı bizim için dönüm noktasıdır. Bursaspor maçı Alex’in Türkiye’ye geri dönüş maçıdır. Alex dünyada tekniği en iyi 10 oyuncudan biridir. Takımınızda Alex varsa düzen değişikliği yapmak kolay değil.

Kararı herkes görürdü

Şampiyon olamasaydık, Fenerbahçe bunu kaldırırdı. Ancak sonuçta bunu yöneten insanlar gelecekte bu tip maçlarda stres daha da artardı. Kaybetseydik kendi açımdan yönetim ne karar verirdi, bilmiyorum. Ancak benim kararımı görürdünüz. Trabzonspor’un performansı övgünün ötesinde. Bütünüyle baktığınız zaman bu yarışın içinde kalabilmek çok zordu. Benim de tahmin ettiğimin dışında performans sergilediler.


Bunları da Beğenebilirsiniz