Eğitim Haberleri

  Dünyanın eğitim gündeminde neler var?

  Önder ÖNDEŞ
  29.05.2017 - 09:54 | Son Güncelleme:

  Geçen hafta dünyanın eğitim gündeminde hükümetlerin öğrencileri için sağladığı yardım ve eğitim bursları dikkat çekti. Singapur Güneydoğu Asya ülkelerinde staj yapacak öğrencileri için maddi yardım vermeye hazırlanırken, Rusya ‘Dünya Eğitim Bursları Programı’nın 2025’e kadar uzatılmasına karar verdi. İngiltere’de ise Birmingham Üniversitesi Dubai’de yeni bir kampus açmayı planlıyor.

  BURSLARA DEVAM EDİYOR

  RUSYA: Hükümet ‘Dünya Eğitim Bursları Programı’nı 2025’e kadar uzattı. Rus öğrencilerin lisansüstü çalışmalarını çeşitli burslarla destekleyen program, 35 ülkede 228 üniversiteyi kapsıyor. Burs almaya hak kazananlar eğitimlerini tamamladıktan sonra ülkenin önde gelen kurum, şirket ya da üniversitelerinde istihdam şansı yakalıyor. Programın kotasıysa 718 öğrenci.

  LİDER ÜNİVERSİTEDEN KITALARARASI ADIM

  İNGİLTERE: Ülkenin önde gelen üniversitelerinden Birmingham, Dubai’de kampus açacak. Eylül 2018’de eğitime başlaması planlanan kampusta birçok lisans ve lisansüstü program olacak. Rektör David Eastwood, ilk programların bilgisayar bilimleri, makine mühendisliği, ilk ve ortaokul eğitimi ile işletme olacağını duyurdu. Başta Birleşik Arap Emirlikleri olmak üzere bölgedeki öğrencilere yeni fırsatlar sunulması hedefleniyor.

  ÖĞRENCİLERE BÜYÜK DESTEK

  SİNGAPUR: Genç yeteneklerin bölgesel olarak istihdam edilebilirliğini artırmak için yeni proje başlatıldı. Singapurlu öğrenciler başta Hindistan olmak üzere Güneydoğu Asya’da yapacakları stajlarda hükümetten burs ve çeşitli yardım alabilecek. Öncelikle bölgede faaliyetlerini sürdüren Singapur şirketlerinde staj yapacak öğrencilere sağlanacak maddi desteğin zamanla genişleyerek herkese verilmesi planlanıyor. Önümüzdeki yıl başlayacak pilot uygulamada yaklaşık 9 bin dolar kaynak sağlanacak. Staj sonrasında istihdam için bu öğrencilere öncelik tanınarak, sektörü ve çalışma atmosferini tanıyan başarılı gençlere yeni fırsatlar sunulması amaçlanıyor.

  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı