Dünyanın 4’üncü büyük borsası olduk

Hürriyet Haber
02.09.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

İSTANBUL Menkul Kıymetler Borsası Başkanı Osman Birsen, İMKB'nin dünyada en hızlı büyüyen borsalardan biri olduğunu belirterek, 850 milyon dolarlık günlük işlem hacmiyle dünyanın 4. sıradaki borsası olduklarını söyledi.

Şanlıurfa'da 16 Kasım'da yapılacak olan 4. SİAD Zirvesi öncesi Başkanlar Kurulu tarafından yapılan hazırlıklar Ağrı'da ele alındı. Toplantıya katılan Birsen, Borsanın işleyişi ve önemi hakkında açıklamalarda bulunarak ‘‘Borsanın en çok kazandırdığı oranlara bakmak belki bir endikatör, ama esas itibariyle bakacağımız önemli unsurlardan birisi, büyük sermaye birikimlerini, yatırmalara üretimlere kanalize edebiliyor muyuz?’’ dedi.

Borsanın geçmişe nazaran büyük ölçüde fonksiyonel hale geldiğini anlatan Birsen, borsanın son 8 ayda 5 milyar dolarlık sermaye yaratan bir kurum olduğuna dikkat çekerek, borsanın kuruluşundan günümüze kadar 15 milyon dolarlık sermaye yarattığını, son 8 ayda ise tüm geçmişindeki performansının üçte birini sağladığını ve yaratılan sermayenin en rasyonel yatırımlara imkan sağladığını ifade etti.

Borsanın sermaye yaratmakla kalmadığını en iyi yere kanalize olmasını da sağladığını da kaydeden Birsen şunları söyledi: ‘‘Ortak sermayeyi tabana yayıyoruz. Belli bir aile veya grubun mülkiyetinden daha geniş tabana halka dağıtılan mülkiyeti veriyoruz. En kárlı en güvenir şirketlerimizin kárlılığını daha geniş bir kesimin istifade etmesini sağlıyoruz. Ülkü birliği, görüş birliği yaratıyoruz, en büyük yatırımcıyla en küçük yatırımcıyı yani küçük bir hissesi olan yatırımcı ile Mustafa Koç'u aynı ülküde birleştiriyoruz. Koç, şirketin kárlılığına ne kadar seviniyorsa, küçük yatırımcıda aynı ölçüde seviniyor. Bunun anlamı sosyal barış, biz zaten bunu arıyoruz.’’

Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı