Gündem Haberleri

  Dünyadan kısalar

  Hürriyet Haber
  15.01.2012 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Pakistan’da uzlaşma sinyali

  PAKİSTAN’da sivil hükümet, ordu ile 1999’dan beri yaşadığı en ciddi krizde dün geri adım attı. Hükümetin darbe yapacağından şüphelendiği orduya karşı ABD’den yardım istediği iddiasının ardından Pakistan Cumhurbaşkanı Asıf Ali Zerdari, Genelkurmay Başkanı Eşfak Kayani ile görüşerek tansiyonu düşürmeye çalıştı. Kayani ile görüşen Başbakanı Yusuf Rıza Gilani de “Hükümetimiz, meclisimiz ve herşeyden önce vatansever halkımız cesur silahlı kuvvetlerimizin arkasındadır” dedi. Fakat ordunun üst kademeleri, hükümete karşı daha sert olunmasını istiyor.

  Myanmar’da altın barışı

  GÜNEYDOĞU Asya ülkesi Myanmar’da bugüne kadarki en büyük altın rezervi bulundu. Etnik Karen bölgesindeki rezervi bir Amerikan uydusu tespit etti. Rezerv, “yüzlerce yıl boyunca binlerce ton altın üretebilecek kapasitede.” Bu arada askeri yönetimden demokrasiye geçmekte olan ülkenin ABD ile yakınlaşması da sürüyor. Dün 302’si siyasi tutuklu olmak üzere 651 mahkumun salıverilmesini Obama Yönetimi “önemli bir adım” diye niteledi.

  Hepimiz Vaclav Havel’iz

  ÇEK Cumhuriyeti eski cumhurbaşkanı Vaclav Havel’in geçen ayki ölümünün ardından ülkede caddelere, bir okula, kütüphaneye ve hatta Prag Havalimanı’na onun isminin verilmesi çabaları tepki çekti. Facebook’tan örgütlenen bir grup, “Bundan böyle tüm Çek cumhurbaşkanları Havel adını alsın” başlıklı bir kampanya başlattı. “Havel çılgınlığıyla” alay eden grup, mevcut Cumhurbaşkanı Vaclav Klaus’a da “Adını değiştir” dedi.

  Nazi filmiyle işkence yaptı

  BİR İngiliz, 2007’den beri kavgalı olduğu Alman kökenli komşusunu II. Dünya Savaşı filmleriyle delirtti. 54 yaşındaki Geoffrey Butler, çok yüksek sesle o dönemin propaganda filmlerini izledi, komşularına Nazi selâmı verdi, hatta Winston Churchill’in uzun bir dönem konuşmasını yine yüksek sesle durmaksızın çaldı. Alman komşu dava açtı. Butler ırkçılıktan suçlu bulunursa iki yıl hapis yatabilir.

   

   

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı