« Hürriyet.com.tr
MENÜ

Dünyadaki yaşam uzaya taşınabilir mi?

Bugüne kadar hep uzaydan yaşamın dünyaya gelip gelmediği tartışması yapıldı. Peki dünyadaki yaşamın uzaya yayılma olasılığı var mı ve varsa ne kadar? Bir Amerikalı bilimci şimdi bu soruyu ortaya attı!...

Hürriyet Haber
SON GÜNCELLEME
Amerikan Hava Yolculukları Dairesi FAA elektronik mühendisi Tom Dehel, dünya atmosferindeki elektromanyetik alanları hesaplayarak bu elektro manyetik alanlar sayesinde bakterilerin taşınabileceğini ileri sürdü... Bilim adamları bugüne dek bakterilerin sadece meteorit çarpışmasıyla, taşınabildiğini sanıyorlardı.

Halen tartışmalı olan Pansperma Hipotezine göre, yaşam dünyaya uzaydan gelmiştir. Buna göre ilkel yaşam biçimleri zarar görmeden büyük mesafelere geride bırakarak dünyaya yağarak yaşaman temel taşlarını oluşturmuşlardır.

Bu hipotezin ne derece doğru olduğu bilinmese de, Tom Dehel, tam tersi bir durumu, yani dünyadan yaşamın diğer gezegenlere taşınmasının daha büyük bir olasılık olarak görmekte. Dehel bu sonuca dünya atmosferindeki elektrik ve manyetik alanların dağılımlarını hesaplayarak ulaşmış.

Manyetik alanların gücü

Yeryüzünün yakınında çok sık yaşanan kötü hava şartları nedeniyle bu alanlar daha fazla olabilir, ama daha yükseklerde de elektrik yüklü mikropları yukarıya taşıyacak kadar güçlü olan alanlar bulunmakta.

Bilim adamı bu sonuçlar doğrultusunda, üst atmosfer tabakalarında da çok sayıda bu tür organizmaların bulunduğunu ve bunların katı yaşam koşullarına ayak uydurarak çoğalmaya başladıklarını sanıyor.

Ve bu yüksekliklerde, güneş rüzgarlarıyla uzaya taşınabilirler, diyor Dehel. Bu elektrik yüklü parçacıklar aralıksız olarak dünyaya doğru gelerek kutup ışıklarını oluştururlar.

Bu şekilde uzaya taşınan mikropların sadece Mars gibi komşu gezegenlere değil yabancı gezegen sistemlerine bile taşınabilecekleri tahmin edilmekte. Bazı araştırmalarla da mikropların bu tür yolculuklardaki kötü koşulları atlatabildikleri kanıtlanmıştır.

Bunları da Beğenebilirsiniz
İlişkili Haberler