Gündem Haberleri

  Dünyadaki Türkler Newsweek'i mektup yağmuruna tuttu

  Hürriyet Haber
  25.03.1999 - 00:00 | Son Güncelleme:

  İspanya'dan Nepal'e kadar dünyanın dört bir yanındaki Türkler, Kürt sorunu ve bölücübaşı Abdullah Öcalan'ın yargılanmasıyla ilgili olarak Amerikan Newsweek Dergisi'ne mektup yağdırdı.

  Derginin son sayısındaki okuyucu mektupları sayfası, Türkler'in artık gelişmelere tepkisiz kalmadıklarını göstermesi açısından dikkat çekiciydi. ‘‘Mektuplar’’ sayfasındaki 12 mektuptan 7'sinde Türkler'in imzası vardı. Nepal'in başkenti Katmandu'dan Elif Köksal-Kendrick, Ankara'dan Uğur Güven, İspanya'nın Balear Adaları'ndan Turgay M.Ergene, Yalova'dan Sinan Arslantürk, İngiltere'nin Manchester kentinden H.Serhad Murad, İstanbul'dan M.Cem Karabuda, İstanbul'dan Tansu Hattatoğlu'nun mektupları, Amerikan Newsweek Dergisi'nde yayınlandı.

  İlk mektubu imza atan Elif Köksal-Kendrick, şunları yazdı: ‘‘Kürtlerle Türklerin birlikte okula gittiği, sokaklarda gezindiği, mutlu bir Türk vatandaşıyım. Bizler aslında asırlardır kardeşiz. Öcalan Türk ordusuna karşı savaşıyor, ama Türk futbol takımını tutuyor. Bu da Kürt ve Türklerin ne denli kaynaşmış bir toplum olduğunu ortaya koyuyor. Öcalan gücünü değil de gerçekten halkını düşünseydi, NATO'nun ikinci büyük ordusunun üzerine genç insanları sevketmezdib Osmanlı İmparatorluğu'ndan sonra topraklarının çoğunu yitiren Türkiye Cumhuriyeti toprak bütünlüğü, sınırlarının korunması konusunda olağanüstü hassastır. Hem Kürtler, hem Türkler bu korkunç savaşta çok can verdi. Kardeşler arasındaki bu çatışmalara son vermenin zamanıdır.’’

  Ankara'dan Uğur Ergüven, PKK'nın terörist eylemlerini hatırlattı ve çoğunluğu Kürt, masum sivillerin, turistlerin hedef alındığını, kaçırdığı gençleri militanlığa zorladığını yazdı.  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı