"Ayçe Dikmen" hakkında bilgiler ve tüm köşe yazıları Hürriyet Yazarlar sayfasında. "Ayçe Dikmen" yazısı yayınlandığında hemen haberiniz olması için Hürriyet'i takip edin.
Ayçe Dikmen

Dünyadaki sıkıntılar aslında yeni bir doğumun sancıları mı

İzmir’deki Avrasya Ekonomi Zirvesi sırasında tüm dünyada biyopolitika alanındaki çalışmalarıyla tanınan Yunanlı Prof. Dr. Agni Vlavianos Arvanitis ile tanışmıştım. Amacı, çevre korumayı toplumsal bir düzen haline getirmek olan ve merkezi Atina’da bulunan Uluslararası Biyopolitik Örgütü’nün (B.I.O.) Başkanı olan Prof. Arvanitis, Columbia, New York üniversitelerindeki eğitimlerinin yanı sıra Berkeley, Paris üniversitelerinde de çalışmalar yapmış.
Türkiye’nin yanı sıra dünyanın birçok ülkesinde çevre ve politika konusunda çalışmalarıyla tanınan, Yunanistan’ın yanı sıra birçok ülkede farklı kurumlarda yöneticilikle üyelik yapan Prof. Arvanitis tanıştığımız günden beri bana e-bülten ya da bilgi mesajları gönderiyor. Son mesajının konusu ilgimi çekti çünkü, dünyada yaşanan tüm sıkıntıların aslında yeni bir dönemin doğum sancıları olduğundan bahsediyordu. Prof. Arvanitis’in mektubunu Türkçe’ye çevirerek aktarıyorum sizlere...

Yeni bir doğumun sancıları
Dünyamızdaki hayatı kurtarmak için gereken değişimler
Dünyamız acı çekiyor. Değerlerimizde, ahlakımızda hepsinden önemlisi liderliklerde yaşanan krizler, ekonomik ve çevresel istikrarsızlığın yayılmasına ve küresel gelişimin durmasına neden oluyor. Medeniyetimizin dönüşmesi, evrilmesi için daha kaç ekonomi çökmeli? Ortak düşmanımız olan küresel ısınmanın azalması, işsizliğin yok olması ve toplumlarımıza umut ve mutluluk getirecek küresel bir anlaşma yapmamız için daha kaç eko-sistem zarar görmeli?
İnsanlığın geçirdiği bu acılar aslında yeni bir doğumun sancıları. Şimdi, herkesin dahil olması gereken yeni bir hareketin zamanı... İşsizliği yok etmek için tüm dünyadaki özellikle işsiz gençler çevre projelerinde çalışabilir ve böylece iş kayıplarının yıkıcı sonuçları dengelenebilir. Gelişmiş teknolojiler küresel ısınmayı sonlandırmak için dünyaya çok geniş olanaklar sunuyor, fakat bunların acil olarak yürürlüğe konulması gerekli. Vizyonu geniş bir ‘Yeşil Gelişim’, toplumların ekonomik destek sistemlerini yeniden yapılandırabilir ve daha da önemlisi umutları yeniden yeşertebilir. Dünyadaki her insanın, her profesyonelin katılımıyla düzenlenebilecek ‘Çevre Olimpiyatları’, dünyayı sürdürülebilir gelişim yolunda ileriye taşıyabilir.
Ancak umut ve işbirliği ile doğacak yeni toplumlar, geleceğimize ışık ve rehberlik edebilir.

Dünyadaki sıkıntılar aslında yeni bir doğumun sancıları mı

Prof. Arvanitis ve kurumunun sayfalarını incelediğimde Yeşil Gelişim ve Çevre Olimpiyatları ile ilgili birçok girişim yaptıklarını ve tüm dünyada birçok destekçileri olduğunu gördüm.
Söylenenler belki biraz ütopik geliyor, ama Prof. Arvanitis’in internet sayfasında söylediği gibi, doğa milyonlarca yıldır evriliyor. Neden bu dönemde sonlanmış olsun ki?


EGİAD da geleceği sorguluyor
EGİAD bugün ve yarın (27-28 Eylül) İzmir İş Zirvesi adı altında önemli bir etkinlik düzenliyor. “Cumhuriyetimizin 100. Yılına Doğru Türkiye’nin Hedefi ve Stratejileri”, “Türkiye Ekonomisine Yön Verenler” ve en önemlisi “Geleceğin İş Dünyası” konulu panellerde dünyanın yeni dönemiyle ilgili yeni fikirler ve görüşler tartışılacak. Hem de İzmir ve Türkiye ekonomisinin en önemli isimleri tarafından...
Dünya ile birlikte iş yaşamı ve ekonominin yepyeni ufuklara açıldığı bu dönemde EGİAD’ın yaptığı bu fikir platformlarının her oluşum tarafından yapılması, geleceğe hazırlıksız yakalanmamızı önleyecektir.

 

X