BURSA HABERLERİ

Dünyadaki Arnavutların sayısı araştırılıyor

AA / Vedat Yücebaş
10.12.2014 - 11:14Son Güncelleme :

- Kosova Diaspora Bakanlığınca dünya genelinde yaşayan Arnavutların sayısının tespitine ilişkin çalışma başlatıldı - Bakan Danışmanı Bütüçi: "Sayının tam olarak belirlenmesi asla yapılamaz fakat amacımız, mümkün olmadığı kadar çok kişinin kayıt altına alınması" - "Hükümet olarak, yurt dışında bulunan Arnavutların Kosova Parlamentosu'nda en az üç milletvekiliyle temsil edilmesini arzuluyoruz"

AA / Vedat Yücebaş

BURSA (AA) - VEDAT YÜCEBAŞ - Avrupa'nın yeni ülkelerinden Kosova'nın Diaspora Bakanlığı, dünyadaki Arnavutların sayısının belirlenip envanter oluşturulması için çalışma başlattı.

Diaspora Bakan Danışmanı Ardian Bütüçi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2011 yılında kurulan bakanlığın, yeni bir strateji belirleyerek öncelikle dünyanın farklı bölgelerinde yaşayan Arnavutların, kimlik ve dillerini koruması amacıyla proje ürettiklerini söyledi.

Bu çalışmayı sadece Kosova'dan göç edenler için değil, tüm Arnavutlar için hazırladıklarını dile getiren Bütüçi, öncelikle ABD, Avusturya, Almanya, İsviçre ve Türkiye'de yaşayanlar için kültür merkezleri açtıklarını ve öğrencilerle yazarlar arasında iletişim ağı oluşturduklarını anlattı.

Bütüçi, Arnavutların, Kosova dışındaki ülkelerde kurduğu dernekler ve iş adamları arasında da iletişim ağı oluşturdukları bilgisini vererek, "7-8 ay önce başladığımız, yurt dışında yaşayan Arnavutların sayımı ve kayıt altına alınması çalışmamız var. Sayının tam olarak belirlenmesi asla yapılamaz fakat amacımız, mümkün olmadığı kadar çok kişinin kayıt altına alınması" dedi.

Ortaya çıkacak sayıya göre yeni politikalar belirleyeceklerine değinen Bütüçi, ülke dışında yaşayan 40 bini aşkın Arnavut öğrencinin, ek ders olarak Arnavutça öğrendiğini aktardı.

Kosova ve diğer ülkelerden göç eden Arnavutların şimdiye kadar bölgeye ekonomik bakımdan destek olduğunu dile getiren Bütüçi, şöyle konuştu:

"Bundan sonra 'beyin göçü' olarak adlandırılan uygulamayla yurt dışında yaşayan ve önemli çalışmalar yapan Arnavut bilim adamlarından bilgi anlamında da yararlanmayı arzuluyoruz. Ayrıca yaşadıkları ülkelerde milletvekili, belediye başkanı olan Arnavutlar var. İsteğimiz, Arnavutların bulundukları ülkelerde daha üst noktalara gelmesi. Kosova Diaspora Bakanlığı olarak bir çalışma daha başlattık. Hükümet olarak, yurt dışında bulunan Arnavutların Kosova Parlamentosu'nda en az üç milletvekiliyle temsil edilmesini arzuluyoruz. ABD ve Avrupa'nın bazı ülkelerinde yaşayan, Arnavutça kurslarına giden 40 binden fazla Arnavut öğrenciye destek amacıyla 60'a yakın öğretmen görevlendirdik."

Ardian Bütüçi, Kosova Milli Eğitim Bakanlığı ile yurt dışında dil öğrenimi için bu ülkeye gelmek isteyenlerle ilgili yeni bir çalışma başlattıklarını bildirerek, dünyanın neresinde bulunursa bulunsun, Kosovalı olduğunu belgeleyen herkese vatandaşlık hakkı tanıdıklarını sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Bursa haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Bursa haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünyadaki Arnavutların sayısı araştırılıyor haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

BURSA NAMAZ VAKİTLERİ

18 Aralık 2017, Pazartesi
 • İmsak
  06:26
 • Guneş
  08:14
 • Öğle
  13:12
 • İkindi
  15:33
 • Akşam
  17:48
 • Yatsı
  19:23
Sayfa Başı