Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünyada kadın parlamenter oranı yüzde 16.3

  NEW YORK (A.A)
  28 Şubat 2006 - 10:16Son Güncelleme : 28 Şubat 2006 - 10:16

  Parlamentolararası Birlik (IPU) tarafından hazırlanan yıllık raporda, geçen yıl dünyadaki kadın parlamenter oranının yüzde 16.3 olduğu belirtildi.

  Raporda, dünyada rekor sayıda kadın parlamenter olmasına rağmen, bu oranın düşük olduğu kaydedildi. 2004 yılında kadın parlamenter oranının yüzde 15.7 olduğu hatırlatıldı. Raporda, kadın parlamenter sayısının yüzde 11.3 olduğu 1995'ten bu yana bu konudaki artışın sürdüğü ifade edildi.

  IPU Genel Sekreteri Anders Johnsson da, dünkü basın toplantısında, ”kadınların siyasi yaşama katılımlarının artmaya devam etmesinin iyi haber olduğunu, ancak bu sayının siyasette kadın-erkek eşitliği için daha fazla çaba sarf edilmesi gerektiğini gösterdiğini” ifade etti.

  Dünya nüfusunun yaklaşık yarısını kadınların oluşturduğuna değinen Johnsson, kadınların ulusal parlamentolarda ve hükümetin diğer düzeylerinde az temsil edildiğini söyledi.

  Siyasi yaşamın dışında bırakılan kadınların yaşadığı Afganistan, Burundi, Irak ve Liberya gibi çatışmalardan çıkan ülkelerde, 2005 yılında muazzam gelişmeler olduğunu belirten Johnsson, Kuveyt'te de kadınlara seçme ve seçilme hakkı verilmesiyle tarihi zafer kazandıklarını ifade etti.

  Norveç'te 2005'teki parlamento seçimlerinde yüzde 37.9 oranında kadın sandalye kazanırken, Kırgızistan, Mikronezya, Suudi Arabistan ve Tonga parlamentolarında kadın üye bulunmuyor.

  İstatistiklere göre, Ruanda'da kadınların parlamentoda temsil oranı yüzde 48.8, İsveç'te yüzde 45.3. Ancak ABD yüzde 15.2 ile ortalamanın altında bulunuyor.

  Raporda, Danimarka ve Almanya'da geçen yıl parlamentoya seçilen kadın üye sayısında küçük bir düşüş olduğuna da dikkat çekiliyor.

  Etiketler:
  

   EN ÇOK OKUNANLAR

    Sayfa Başı