Dünyada hızlı büyüyelim diye yönümüzü Türkiye’ye çevirdik

Emre ÖZPEYNİRCİ
12 Ekim 2005 - 00:00Son Güncelleme : 11 Ekim 2005 - 20:58

Garanti Bankası’nın yüzde 25.5’ini alan ABD’li GE’nin Türkiye Genel Müdürü Kürşat Özkan, ‘Biz hızlı büyüyen bir şirketiz, hızlı büyüyen ekonomilere odaklanıyoruz. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da faaliyetlerimiz çok büyük ama oralardaki büyüme oranları bizim için yeterli değil. Biz yılda yüzde 8 büyümek istiyoruz. Bunun için Türkiye ve Rusya’ya odaklandık’ dedi.

GARANTİ Bankası’nın yüzde 25.5’lik hissesini 1.5 milyar dolara alarak Türkiye’de finans sektörüne de adım atan dünyanın en büyük şirketlerinden General Electric (GE) Türkiye’nin Yönetim Kurul Başkanı ve Genel Müdürü Kürşat Özkan, hızlı büyüyebilmek için Türkiye ve Rusya’ya yöneldiklerini söyledi. Özkan, ‘Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’daki büyüme oranları bize yetmiyor’ dedi. Özkan, GE’nin Türkiye’ye ilk yatırımı bundan 57 yıl önce yaptığını hatırlattı. Özkan, Türkiye’de ilk yatırımlarının 1948’de Koç Grubu ortaklığıyla kurdukları ampul fabrikası olduğunu belirterek, bu fabrikanın aynı zamanda Türkiye’deki ilk yabancı ortaklı kuruluş olduğunu vurguladı.

16.6 MİLYAR DOLAR KÁR:

152.4 milyar dolar geliri, 16.6 milyar dolarlık kárı ile GE’nin 100’ün üzerinde ülkede faaliyet gösterdiğini kaydeden Özkan, son olarak girdikleri finans sektörüyle birlikte Türkiye’de ağırlıklı olarak enerji, uçak motoru, sağlık teknolojisi, medya ve mühendislik alanlarında faaliyet gösterdiklerini hatırlattı.

AMERİKA BİZE YETMİYOR:

GE’nin son yıllarda büyümeye odaklandığını belirten Özkan şöyle konuştu: ‘Biz hızlı büyüyen bir şirketiz. Bunun için de hızlı büyüyen ekonomilere odaklanıyoruz. Kuzey Amerika ve Batı Avrupa’da faaliyetlerimiz çok büyük ama oralardaki büyüme oranları bizim için yeterli değil. Biz yılda yüzde 8 büyümek istiyoruz. Bunun için de gelişen ekonomilere odaklanmış durumdayız. Bugün gelirlerimizin yüzde 60’ından fazlasını bu ülkelerden elde ediyoruz. Gelişen pazarlara baktığımız zaman en önemlileri arasında Çin, Hindistan geliyor. Avrupa’da ise Türkiye ve Rusya’ya odaklandık. Özellikle Türkiye çok hızlı büyüyen ve çok potansiyele sahip bir ülke.’

ÖZEL SEKTÖR ÇOK GÜÇLÜ:

‘Türkiye’yi gelişmekte olan diğer ülkelerle kıyasladığımızda çok güçlü bir özel sektörü var’ diye konuşan Özkan, Türk özel sektörünün dünyada rekabet edebilecek güçte ve kalitede olduğunu söyledi. Türkiye’de pek çok sektörde büyüme imkanı olduğunu da ifade eden Özkan, ‘Bu alanlar bizim faaliyet gösterdiğimiz alanlarla örtüşüyor’ dedi.

YÜZDE 20 BÜYÜRÜZ:

Türkiye’nin dinamizminin çok dikkat çekici olduğunu kaydeden Özkan, şöyle devam etti: ‘Biz Türkiye’de uzun zamandır çalışıyoruz. Türkiye’deki dünyadaki yüzde 8’lik büyüme hedefimizin çok daha üstünde büyüyeceğimizi düşünüyoruz. Türkiye yüzde 6-8 gibi büyürse bizde yüzde 20’ye yakın ir büyüme yakalayabiliriz. Biz Türkiye’de bir çok alanda varız ve bu alanlardaki gücümüzü artıracağız. Türkiye’de pazarın gelişmesine bağlı olarak pozisyon alacağız. Türkiye’de istikrarlı büyüme devam ettikçe faaliyetlerimiz artacak.’

Garanti bizim için en doğru ortak oldu

GARANTİ
Bankası’yla yapılan ortaklık hakkında da konuşan General Electric’in Türkiye Genel Müdürü Kürşat Özkan, türkiye’ye son dönemde yakından izlediklerini ve pek çok ortakla görüştüklerini belirtti.

YENİ SİNERJİLER KURACAĞIZ:

Özkan şunları söyledi: ‘Biz uzun zamandır Türkiye’de finans sektörünü yakından inceliyorduk. Özelikle son iki yıldır pek çok potasinyel ortakla görüştük. Garanti Bankası’nın bizim için en doğru ortak olduğunu düşünüyoruz. Çünkü medya alanında daha önce bir sinerjimiz vardı. GE, Garanti Bankası ile hem Türkiye hem çevre ülkelerde yeni sinerjiler kurup, büyümeyi hedefliyor. Garantie Bankası’ndan alacağımız bilgiyi bölgede de değerlendirmek istiyoruz. Bize yakın ve hızlı büyüyen ülkelerde bu gücü kullanacağız.’

GE motorlarının hissedarı olacağız

ULUSLARARASI
havayolu taşımacılığı sektöründe ciddi bir büyüme olduğunu ve bu alanda GE’nin de yer aldığını söyleyen Kürşat Özkan, ‘Biz 20 yıldır Türkiye’de de uçak motarları için parça üretiyoruz. Yüzde 54’ü devletin olan Tusaş Motor şirketinde üretilen parçaların yüzde 90’ından fazlasını ihraç ediyoruz’ dedi.

TÜRKİYE HİSSEDAR OLACAK

Uçak motoru parçası üreterek 125 milyon dolarlık ciroya ulaşmayı hedeflediklerini söyleyen Özkan, üretim konusunda yatırımlarının devam ettiğini ve önümüzdeki dönemde parça tasarımlarını da Türkiye’de yapacaklarını söyledi. Özkan, ‘Bundan sonra Türkiye’de tasarımı yapılan parçaların dünyadaki satışlarında gelir ortağı olacağız. Yani Türkiye dünyadaki bütün GE uçak motarlarının hissedarı olacak’ dedi.

Ampulde kárlılık azdı Macaristan’a kaydırdık

TÜRKİYE
’de gerçekleştirdikleri ilk yatırım olan ampul fabrikasının kapanmasıyla ilgili de konuşan Kürşat Özkan, ‘Ampul fabrikasını Macaristan’a kaydırdık çünkü GE orada şirket satın aldı. Diğer taraftan biz zaten Türkiye’de yatırımlarımızı katma değeri yüksek alanlara kaydırmak için fabrikayı kapatmıştık. Ampulun katma değeri bizim için yeterli değildi’ dedi.

HP’den doktorlara özel kampanya

HP
, doktoruz.com üyelerine yönelik özel bir kampanya düzenledi. Kampanyaya katılanlar, çeşitli ürünlerde hem indirim, hem de taksit imkanından yararlanacak. HP, bir hekimler kulübü olan doktoruz.com üyelerine yönelik özel bir kampanya düzenliyor. Hekimleri ve geleceğin hekimlerini ücretsiz üye yaparak bir sanal kulüpte toplayan portal, üyelerine yeni bir olanaklar sunuyor.

BDDK yeniden yapılanıyor

BANKACILIK
Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), IMF ile stand-by’ın gereği olan yeniden yeniden yapılanmayı başlattı. Bankacılık Yasası’nın kurum personel yapısını değiştirmesi nedeniyle uzun süredir bekletilen Risk Odaklı Denetim uygulamaya geçiyor. BDDK’dan yapılan açıklamada, 26 Nisan 2005 tarihli Niyet Mektubu’nda yer alan ‘BDDK’nın organizasyon yapısını güçlendirmeye, yerinde ve uzaktan denetim faaliyetlerinin koordinasyonunu ve personelin etkinliğini artırmaya yönelik uygulama’ taahhüdü nedeniyle gerçekleştirilecek uygulamalar hakkında bilgi verildi.
Etiketler:


    EN ÇOK OKUNANLAR

      Sayfa Başı