EDİRNE HABERLERİ

"Dünyada en çok öldüren hastalık grubu: kalp - damar"

AA / Cihan Demirci
28.12.2014 - 11:53Son Güncelleme :

- Sigara kullanımı, stres, obezite ve kötü yaşam şartlarının artış göstermesi nedeniyle kalp - damar hastalıklarının dünyada en çok öldüren hastalık grubu haline geldiği bildirildi - Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Akgün: - "Damar sertliği olarak bilinen atardamar hastalığı, temiz kan taşıyan damarların tıkanmasına neden olur. Tıkanmayla ortaya çıkan kalp krizi sonrası felçler dünyada ve ülkemizde en sık görülen ve en fazla ölüme neden olan hastalıktır"

AA / Cihan Demirci

EDİRNE (AA) - CİHAN DEMİRCİ - Sigara kullanımı, stres, obezite ve kötü yaşam şartlarının, kalp - damar hastalıklarından ölüm oranını arttırdığı bildirildi.

Kalp ve Damar Cerrahisi Uzmanı Doç. Dr. Serdar Akgün, AA muhabirine yaptığı açıklamada, kalp - damar hastalıklarının bir dizi rahatsızlığı barındıran ve en sık ölüme yol açan büyük bir sağlık sorunu olduğunu söyledi.

Kalp krizleri, hipertansiyon, bacak atardamarındaki tıkanma, çocukluk çağında geçirilen kalp rahatsızlığı veya doğuştan kalp - damar hastalıklarının toplum tarafından bilindiğini ancak bu konuda önlem alınmadığını belirten Akgün, şunları kaydetti:

"Damar sertliği olarak bilinen atardamar hastalığı, temiz kan taşıyan damarların tıkanmasına neden olur. Tıkanmayla ortaya çıkan kalp krizi sonrası felçler dünyada ve ülkemizde en sık görülen ve en fazla ölüme neden olan hastalıktır. Risk faktörü olan şeker hastalığı da tabloya eklendiğinde kalp damar hastalığı ön plana çıkmaktadır. Türkiye'de genelinde 2000 yılı için hesaplanan 430 bin 459 ölümün 305 bin 467'si yani yüzde 71'i kronik hastalıklar nedeniyledir. Bu ölümlerden 205 bin 457'si yani yüzde 47,73'ü kalp - damar hastalıklarından kaynaklanmaktadır."

Akgün, kalp - damar hastalıklarından ölümlerin dünyada yüzde 30 dolayında olduğunu dile getirdi.

-"Kadınlardaki ölüm hızı artacak"

Akgün, 2020'ye kadar kalp - damar hastalıklarından kaynaklanan ölümlerde yüzde 75 artış olacağına dikkati çekerek, Sağlık Bakanlığının 2008'de yürürlüğe koyduğu Kalp ve Damar Hastalıklarını Önleme ve Kontrol Programı'nın çalışmalarını sürdürdüğünü vurguladı.

Özellikle kadınlardaki ölüm hızının artmasının beklendiğini aktaran Akgün, "Kalp - damar hastalıklarında, düşük sosyo - ekonomik düzey, fiziksel hareketsizlik, kötü beslenme, şişmanlık ve tütün kullanımı önlenebilir risk grubundadır. Kadınların bu bölüme daha yatkın olduğu ve önlem alınmadığı tespit edilmiştir" diye konuştu.

Hastalıklar ve ölümlerin önlenmesinin temel hedef olduğuna işaret eden Akgün, şunları kaydetti:

"Sigaradan uzak durulması, fiziksel aktivitenin artırılması, obezite ve metabolik sendromla mücadele edilerek ülkemizde önümüzdeki 10 sene içinde gerçekleşecek kalp ve damar hastalıklarına bağlı ölümleri kabaca yarı yarıya düşürme şansı bulunmaktadır. Sağlık Bakanlığının başlattığı programla olumlu sonuçlar elde edildi."

Akgün, özellikle kadınlara yönelik farkındalık ve eğitim çalışmalarının yoğunlaştırılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Edirne haberleri bölümünde, DHA’nın abonelerine gönderdiği Edirne haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde "Dünyada en çok öldüren hastalık grubu: kalp - damar" haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

EDİRNE NAMAZ VAKİTLERİ

13 Aralık 2017, Çarşamba
 • İmsak
  06:35
 • Guneş
  08:25
 • Öğle
  13:19
 • İkindi
  15:37
 • Akşam
  17:52
 • Yatsı
  19:30
Sayfa Başı