İSTANBUL HABERLERİ

“Dünyada En Çok Öksüz Ve Yetim İslam Coğrafyasında Yaşıyor”

IHA
19.10.2015 - 19:27Son Güncelleme :
IHA

Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen “Yalnız Değilsiniz Yetimler Buluşması’nda yetimler ilçeyi yönetenlerle bir araya geldi. Programda yapılan konuşmalarda dünyada en çok yetimin İslam coğrafyasında yaşadığı vurgulanırken, Bağcılar’da yetimlerin sosyal yaşama katılımı, eğitimi, insani imkanlara kavuşması anlamında hizmete sunulan projelere dikkat çekildi.
Bağcılar Belediyesi tarafından düzenlenen “Yalnız Değilsiniz Yetimler Buluşması” adlı programda yetimler ilçeyi yönetenlerle buluştu. Bağcılar Belediyesi Engelliler Sarayı’nda düzenlenen programda bir konuşma yapan İstanbul Milletvekili Nurettin Nebati Bağcılar Belediyesi’nin yetimler konusunda çok önemli çalışmalar yaptığına şahit olduklarını vurguladı. Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı’nın, başkan yardımcılığı görevini yürütürken de yetimlere, kimsesizlere ve ilçede kendini yalnız hisseden herkese yardım eli uzattığını anlattı. Çağırıcı’nın, belediyenin tüm imkanlarını kendi ilçesindeki hemşehrilerinin rahatı ve huzuru için harcadığını vurgulayan Nebati, sözlerini şöyle sürdürdü: “Dinimiz bize şefkatli ve merhametli olmayı emrediyor. Yetimin saçını okşadığımızda, ‘Allah (c.c.) seni kötülükten ve beladan korusun, uzun yıllar nasip etsin’ diye dua yapıyoruz. Yetimin hakkını yemek ve ona karşı bir haksızlık yapmak günahların en büyüklerinden birisidir.”
AK Parti olarak siyasi kaygılardan hareket ederek hizmet sunmadıklarını ifade eden Nebati, Allah (c.c.) rızası için çalıştıklarını vurgulayarak, “Vatanını, milletini, bayrağını ve dinini seven evlatlar yetiştirmek için üzerimize düşen sorumlulukları yerine getirme kaygısı taşıyoruz.” şeklinde konuştu.
“DÜNYADA EN ÇOK YETİM VE ÖKSÜZ İSLAM COĞRAFYASINDA VAR”
Dünyada en çok yetim ve öksüzün İslam coğrafyasında yaşadığını da vurgulayan Nebati, ”Birçok çocuk baba kelimesini bile ağzına almadan yetim kalıyor, anne şefkatini hissetmeden anne sütünü emerken öksüz kalabiliyor. Bu coğrafyada kan ve gözyaşı dinsin” diyerek sözlerini tamamladı.
“HUZURLU TOPLUM MUTLU YUVADAN GEÇİYOR”
Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı da yaptığı konuşmada Bağcılar ailesi olarak yetim ve öksüzlerin yanında olduklarını belirtti. İlçede yaşayan yetim ve öksüzleri her Ramazan ayında hayırseverlerin katkısıyla giydirdiklerini anlatan Çağırıcı, Peygamber Efendimiz’in (s.a.v), yetimle beraber olan cennette de onunla birlikte olur, hadisi şerifini hatırlattı. Çağırıcı, “Yetim gülerse dünya güler. Dünyada nerede bir zulüm ve savaş varsa ortaya yetimler çıkıyor. Analar ve çocuklar mağdur oluyor. Dünyaları kararıyor.” dedi. Huzurlu toplumun huzurlu yuvalarla kurulduğunun da altını çizen Çağırıcı, “Fertler mutlu olursa toplum tüm ülke mutlu olur.” diye konuştu. AK Parti İstanbul 3. Bölge Milletvekili Adayı Zekiye Çapan da konuşmasında Peygamber Efendimiz’in (s.a.v) de bir yetim olduğunu hatırlatarak, “Vicdanlı insanların iktidara getirildiği ülkede yetimlerin yüzü güler.” dedi.
“YETİMİN SORUMLULUĞUNU ÜZERİMİZDE HİSSEDİYORUZ”
AK Parti İlçe Başkanı İsmet Öztürk de AK Parti hükümeti ile yerel yönetimlerin son yıllarda yetimlere yönelik önemli projeleri hizmete sunduklarını vurguladı. Yetim kavramının Avrupa’da hiçbir literatürde olmadığını da vurgulayan Öztürk, şöyle konuştu: “Yetim kelimesine karşılık gelen ve topluma sorumluluk yükleyen bir kavram yok. İnanç sistemimiz dinimiz bizlere bu anlamda eğitim verilmesini istiyor. Kimin yetimi olursa olsun herkes sorumluluğu omuzlarında hisseder. Kurumlarımız gerekli olan çalışmaları yapıyorlar.”

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

İstanbul haberleri Hürriyet yerel haberler sayfasında. Haber ajanslarının İstanbul ilinden “Dünyada En Çok Öksüz Ve Yetim İslam Coğrafyasında Yaşıyor” hakkında ilettiği tüm haberler hurriyet.com.tr farkı ile sizlere ulaştırılıyor. Bu haber ilk olarak 19 Ekim 2015 tarihinde saat 19 27’de yayınlandı. Son dakika gelişmesi oldukça “Dünyada En Çok Öksüz Ve Yetim İslam Coğrafyasında Yaşıyor” haberi güncellenecektir.

İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ

17 Aralık 2017, Pazar
 • İmsak
  06:27
 • Guneş
  08:16
 • Öğle
  13:11
 • İkindi
  15:31
 • Akşam
  17:45
 • Yatsı
  19:22
Sayfa Başı