Eğitim Haberleri

  Dünyada eğitime 9 bin 600 saldırı

  Önder ÖNDEŞ
  22.12.2014 - 11:56 | Son Güncelleme:

  Birleşmiş Milletler’in araştırmasına göre 2009’dan 2013’e kadar dünyanın dört bir yanındaki okullara 9 bin 600 saldırı gerçekleşti.

  Son 4 yılda 70 ülkeyi kapsayan saldırılara ilişkin raporu BBC’nin deneyimli eğitim muhabiri Sean Coughlan haberleştirdi. İnsan hakları grupları ve yardım oluşumlarının da katkısıyla hazırlanan raporda öğrencilere, öğretmenlere ve okullara yapılan saldırıların çok büyük kısmında eğitimin bilinçli olarak hedef seçildiği vurgulandı.

  Pakistan Peşaver’de 16 Aralık’ta yaşanan ve 132’si çocuk 141 kişinin Taliban tarafından öldürülmesiyle sonuçlanan okul baskını, listenin başında yer aldı. Taliban’ın eğitime yönelik saldırıları yeni değil. Taliban ‘batı tipi eğitime darbe vurmak’ için kanlı eylemler düzenlemekten çekinmiyor. 17 yaşındaki Malala Yusufzay, Pakistan’da kızların okula gitmesi için mücadele ederken Taliban’ın silahlı saldırısında ölümden dönmüştü. Nobel Barış Ödülü’nün bu seneki sahibi olan Malala, eğitime yapılan saldırılara tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başardı.

  Kolombiya, Myanmar, Somali ve Nijerya da eğitime yönelik saldırılarda ön plana çıkan ülkeler arasında.

  Nijerya’da Nisan 2014’te Radikal İslamcı örgüt Boko Haram 276 kız öğrenciyi kaçırmış, uluslararası protestolar ve girişimlerden sonuç alınamamıştı. Kızlar halen evlerine dönmüş değil. Boko Haram Nijerya’da batı tipi eğitime karşı olduğunu her fırsatta dile getiriyor, tüm ülke çapında şeriatın öngördüğü eğitim sistemini etkin kılmak istiyor.

  Okullara saldırıların yıldırma ve gözdağı amaçlı yapıldığı özellikle öğretmenlerin hedef alınarak terörist grupların korku salmak istediği de raporda dile getirildi.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı