Gündem Haberleri

  Dünyada domuz gribi paniği

  Hürriyet Haber
  04.11.2009 - 14:53 | Son Güncelleme:

  Binlerce Ukraynalının sınırdaki Macar Zahony bölgesine geçerek, domuz gribi aşısı aldığı bildirildi.


  Macar yetkilileri, aslında sadece AB vatandaşlarına reçeteyle verilen aşıları Ukraynalıların yasa dışı yollardan aldıklarını belirtti.

  Yetkililer, Ukraynalıların akını nedeniyle bölgedeki eczanelerde aşı kalmadığını bildirdi.

  Macaristan Gümrük Muhafaza Dairesi Sözcüsü Jenö Sipos ise Ukraynalı yetkililerin sınırda daha sıkı kontroller yaparak, yasa dışı yollardan aşıyı alanları yakalaması gerektiğini söyledi.

  BULGARİSTAN'DA DÖRDÜNCÜ ÖLÜM

  Bu arada Bulgaristan'da domuz gribinden ölenlerin sayısı 4'e yükseldi.

  12 bölgede salgın alarmı verilen 7,5 milyon nüfuslu ülkedeki son kurbanın Vratza kentinden 35 yaşındaki bir kadın olduğu bildirildi.

  Öte yandan Tırgovişte, Yambol, Eski Zağara, Gasrovo, Burgas, Silistre, Nikopol, Samokov, Varna, Şumnu, Loveç ve Vratza kentlerinde salgın ilan eden Sağlık Bakanlığı, öğrencilerin yüzde 30'undan fazlası hasta olan 15 okulda grip tatili uygulanan başkent Sofya'da ise henüz salgından söz etmek için erken olduğunu açıkladı.

  Muhalefet partileri, hükümeti, domuz gribi tedbirleri konusunda ağır, aşı almak konusunda ise ihmalkar davranmakla suçladı. Sağlık Bakanlığı da panik yaratmamak için gerçekleri halktan saklamakla itham ediliyor.

  Sağlık Bakanlığı yetkilileri ise domuz gribi aşısı temin edebilmek için AB ülkelerinden yardım istedi. Yetkililer her şeye rağmen paniğe yol açacak bir durum olmadığını, domuz gribinin Bulgaristan'da diğer grip türlerinden çok farklı
  seyretmediğini, gribe yakalananların yüzde 90'ının doktora bile başvurmadan iyileştiğini kaydettiler.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı