Gündem Haberleri

GÜNDEM

  Dünyada buruk Cumhuriyet sevinci

  Hürriyet Planet
  29.10.2011 - 10:05 | Son Güncelleme:

  Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 88’inci yıldönümü, dünyanın dört bir yanında, büyükelçiliklerimizin düzenlediği resepsiyonlarla kutlandı.

  ABD

  ABD’de Washington Büyükelçisi Namık Tan’ın ev sahipliğinde gerçekleşen Cumhuriyet Bayramı resepsiyonuna, çok sayıda Amerikalı yetkili ve diplomatik misyon temsilcisinin yanı sıra ABD'de yaşayan Türkler katıldı.

   

  ALMANYA

  Berlin’deki resepsiyona ise Türkiye’nin Almanya Büyükelçisi Ahmet Acet’in yanı sıra Berlin Eyaleti İçişleri Bakanı Ehrhart Körting,Berlin Başkonsolosu Mustafa Pulat başkonsolosluk görevlileri, Azerbaycan, İran ve Irak büyükelçileriyle bazı yabancı misyon temsilcileri ve Almanya’daki Türk toplumunun önde gelen isimleri katıldı

   

  Büyükelçi Acet, yaptığı açıklamada, Cumhuriyet’in öneminin bilindiğini ancak bu kez Van depremi sebebiyle üzüntülü olduklarını belirterek, davetlilerin hemen hemen hepsinin deprem sebebiyle taziyetlerini bildirdiklerini söyledi.

   

  FRANSA

  Türkiye’nin Paris Büyükelçisi Tahsin Burcuoğlu’nun verdiği resepsiyonda, Fransa İçişleri Bakanı Claude Gueant ile Milli Eğitim Bakanlığı Gençlik ve Ortak Yaşamdan sorumlu Devlet Sekreteri Jeannete Bourgrab da hazır bulundu.

   

  Gueant, Türkiye’ye ziyareti sırasında İçişleri Bakanı ile güvenlik konusunda karşılıklı anlaşmalar imzaladıklarını hatırlatarak, iki ülke arasında terörle mücadele konusundaki iş birliğine ilişkin terör suçlularının iade dosyaları konusunda ciddi sorunlar yaşandığını söyledi.

   

  BOSNA-HERSEK

  Dün bir terör saldırısıyla sarsılan Saraybosna’da da Cumhuriyet Bayramı kutlandı.

   

  Saraybosna Büyükelçiliği Maslahatgüzarı Yasemin Eralp'in ev sahipliğinde Orduevi'nde verilen resepsiyona, Bosna-Hersek Savunma Bakanı Selmo Çikotiç, Bosna-Hersek Federasyonu Tarım Bakanı Mladen İvankoviç Liyanoviç, Türkiye (A) Milli Basketbol Takımı'nın eski teknik direktörü Bogdan Tanjeviç ile çok sayıda ülkenin büyükelçisi ve diplomatlarının da aralarında bulunduğu 400'e yakın davetli katıldı.

   

  LÜBNAN

  Türkiye’nin Beyrut Büyükelçisi İnan Özyıldız tarafından verilen resepsiyona ise Lübnan İşçişleri Bakanı Mervan Şerbil, UNIFIL Komutanı Tümgeneral Alberto Asarta Cuevas ile büyükelçileri ve Lübnanlı yetkililer katıldı.

   

  IRAK

  Bağdat’ta da Büyükelçi Murat Özçelik konutunda bir resepsiyon verdi.

   

  Resepsiyona, Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari, İllerden Sorumlu Devlet Bakanı Turhan Müftü, Irak Türkmen Cephesi Başkanı Erşed Salihi ve çok sayıda davetli katıldı. Davetliler, Özçelik'e Van'daki deprem sebebiyle üzüntü ve taziyelerini iletti.

   

  KIRGIZİSTAN

  Kırgızistan’ın başkenti Bişkek’te de Büyükelçi Nejat Akçal tarafından bir resepsiyon düzenlendi.

   

  Resepsiyona İçişleri Bakanı Zarılbek Rısaliyev, Savunma Bakanı AbibillaKudayberdiyev ile Tarım Bakanı Torogul Bekov, Dışişleri Bakan Yardımcısı DinaraKemelova yanı sıra Kırgız milletvekilleri, Dışişleri Bakanlığı yetkilileri, Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye milletvekilleri, Türk İşbirliği Konseyi Genel Sekreteri Halil Akıncı ve davetliler katıldı.

   

  ÖZBEKİSTAN

  Türkiye'nin Taşkent Büyükelçisi Mehmet Sertaç Sönmezay tarafından verilen resepsiyona ise Özbekistan Dışişleri Bakanı Birinci Yardımcısı Vladimir Narov ve diğer Özbek yetkililerin yanı sıra büyükelçileri ile çok sayıda davetli katıldı.

   

  Sönmezay, "Geçtiğimiz günlerde Türkiye'de yaşanan ve herkesi derinden üzen terör olayları ile depremde hayatını kaybetmiş olan vatandaşlara göndermiş olduğu taziye mesajları için Cumhurbaşkanı İslam Kerimov'a Türk milleti adına şükranlarını sunmak istediğini" belirtti.

   

  KANADA DIŞİŞLERİ BAKANI’NDAN TEBRİK MESAJI

  Kanada Dışişleri Bakanı John Baird de Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 88’inci yıldönümü nedeniyle bir kutlama mesajı yayınladı.

   

  Baird, mesajında şunları kaydetti:

   

  “Kanada halkı adına, Türkiye ve Türk insanının kurdukları modern devletin yıl dönümünü kutluyorum. Kanada ve Türkiye ekonomik ve siyasi alanların ötesinde bir dostluğa sahiptir. Türkiye geçtiğimiz günlerde, ülkenin doğusunda can ve mal kayıplarına neden olan trajik bir deprem yaşadı. Kanada Türkiye’nin bir dostu olarak bu zor günlerinde Türk insanının yanında olmaya devam edecektir.”

  Etiketler: son dakika
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı