Dünyada adını içki markasından alan spor kulübü yok Efes muaf kalamaz

Hürriyet Haber
28.05.2010 - 00:00 | Son Güncelleme:

Tütün ve alkol piyasasını düzenleyen yönetmelik taslağıyla ilgili çalışmaların devam ettiğini açıklayan Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu (TAPDK) Başkanı Mehmet Küçük, taslağın sporla ilgili bölümlerinde Efes Pilsen Spor Kulübü’ne yönelik herhangi bir muafiyetin söz konusu olmadığını söyledi.

Sektör temsilcilerinin görüşleri alındıktan sonra taslağın kurulda yeniden ele alınacağını anlatan Küçük, “Alkollü içki markalarının spor kulüplerine isim olarak verilememesini içeren hükümden mevcut kulüpler muaf tutulamaz. Dünyada böyle bir örnek yok. Dünyadaki uygulamaları taradık. Ancak alkollü içkilerin adı spor faaliyetlerinde kullanılmıyor” dedi.

Mehmet Küçük, alkollü içki markalarının spor kulüplerine isim olarak verilememesini içeren hükümden mevcut kulüplerinin muaf tutulması talepleriyle ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “Taslakta böyle bir muafiyet yok. Dünyada böyle bir örnek yok. Anadolu Holding üst düzey yöneticileri yönetmelik taslağı konusunda 2 defa kuruma geldi. Bu konuda Avrupa Birliği Komisyonu’nun tavsiyeleri ve bildirgeleri var. AB Komisyonu, ‘spor, gençlik, alkol ve reklamın bir arada bulunmaması konusunda çok hassas. Bu hassasiyet raporlarında da yer alıyor. AB’nin tavsiye kararlarında, spor, alkol, gençlik ve reklamın bir arada bulunmaması isteniyor. AB’nin böyle tavsiye kararları varsa, AB bu konuda hassas davranıyorsa, ülkeler de bu hassasiyeti gösterecektir. Bizim gençlerin korunmasında ayrı bir hassasiyetimiz var.”

Ek süre talep eden oldu

Yönetmelik taslağının son halinin Adalet Bakanlığı, Sağlık Bakanlığı, Sanayi ve Ticaret Bakanlığı Tüketici Hakları Genel Müdürlüğü, spordan sorumlu Devlet Bakanlığı, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Rekabet Kurumu’nun da aralarında bulunduğu çok sayıda kamu kuruluşuna görüş için gönderildiğini hatırlatan Küçük, şu bilgileri verdi: “Aynı şekilde Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Esnaf ve Sanatkarları Konfederasyonu (TESK) gibi sivil toplum kuruluşları ile ilgili sektör kuruluşlarından da görüş istedik. Bu görüşlerin bir bölümü geldi. Bazı kuruluşlar da ek süre talep etti. Tekrar herkese görüşe gönderme mecburiyeti yoktu. Ama önemli bir düzenleme diye tekrar görüş istedik.”

Bazı maddeler Danıştay’da iptal edildi

ALKOLLÜ içki reklamlarıyla ilgili 2009 yılında bir tebliğle düzenleme yapıldığına işaret eden TAPDK Başkanı Mehmet Küçük, şöyle konuştu: “Söz konusu tebliğin birkaç maddesi Danıştay’a götürüldü ve orada da bazı maddeler iptal edildi. Bu çerçevede daha önce +18 yaş grubuna dönük filmlerde, filmin sonunda alkollü içki reklamları yapılabileceğinin öngörülmesine karşılık, yeni düzenlemede bu tür reklamların söz konusu yaş grubu için filmlerin başında da gösterilebileceği hükmü yer aldı.”
Etiketler:


EN ÇOK OKUNAN HABERLER

    Sayfa Başı