DENİZLİ HABERLERİ

Dünyaca ünlü Prof.Dr. Phılıp Zimbardo PAÜ'ye konuk oldu

DHA
16 Mayıs 2017 - 17:25Son Güncelleme : 16 Mayıs 2017 - 17:25

Dünyaca ünlü Prof.Dr. Phılıp Zimbardo PAÜ'ye konuk oldu

DHA

DENİZLİ'de Pamukkale Üniversitesi'nin ev sahipliğinde yapılan ve yurt içi ve yurt dışından 2 bin 500 akademisyenin katıldığı Uluslararası EJER Kongresi'ne Stanford Hapishane Deneyini yapan dünyaca ünlü sosyal psikolog Prof. Dr. Philip Zimbardo onur konuğu olarak katıldı.

Pamukkale Üniversitesi'nin ev sahipliğinde Eurasian Journal of Educational Research (EJER) Dergisi işbirliğiyle düzenlenen yurt içi ve yurt dışından 2 bin 500 akademisyenin katıldığı Uluslararası EJER Kongresi tamamlandı. Kongre kapsamında 1000 bildiri sunuldu, ayrıca 5 panel, 8 çalıştay, atölye çalışmaları ve imza günleri gerçekleştirildi. Ayrıca, çeşitli üniversitelerden çok sayıda bilim insanı ve öğrenci, Stanford Hapishane Deneyi'ni yapan ve kongrenin onur konuğu olan dünyaca ünlü sosyal psikolog Prof. Philip Zimbardo'yu dinledi. Zimbardo kongredeki ilk sunumunu 'Bir insan canavardan kahramana nasıl dönüşür' konulu çalışmasıyla yaptı. Stanford Hapishane Deneyi'nin ortaya koyduğu bulgular ile insanlık suçlarının bazı dinamiklerini açıkladı. Zimbardo, insanlık tarihinde kayıtlı ve önlenemez bir şekilde devam eden insanlık suçlarını, sosyal psikolojik yönden, insan tutum ve davranışlarına zararları açısından ele aldı. Zimbardo, ikinci gün gerçekleştirdiği sunumda yapmış olduğu çalışmalar, deneyler ve deneyimlerini aktardı. Zimbardo'nun 'Kahramanlık Hayal Gücü Projesi'nin amacını, toplumda iyiliğin olağanlaştırılması ve yaygınlaştırılması olarak özetleyen Prof. Zimbardo, "Kahraman olmak insanlara yardım etmek ve ahlaki bir değeri korumak olarak düşünülürse, içimizden herhangi biri de pekala kahraman olabilir" tezini savundu. Panelde, insanların sosyal ortamlarda, yardım ihtiyacında olan insanlara karşı gösterdikleri tepkisizlik örneklerine değinen Prof. Zimbardo, insanların kişisel veya toplumsal sorunlar karşısında seyirci kalmadan, güvenli bir şekilde müdahale edebilme yollarını anlattı. Yardım etmede sorumluluk almanın önemini vurgulayan Zimbardo, insanların birbirlerine yardım ederek toplumsal bariyerleri ortadan kaldırabileceklerini ifade etti.

 Deniz TOKAT / DENİZLİ, (DHA)

FOTOĞRAF

 

Etiketler:

Yasal Bilgilendirme

Hurriyet.com.tr’nin Denizli haberleri bölümünde, DHA ve İHA’nın abonelerine gönderdiği Denizli haberleri otomatik olarak derlenmektedir. hurriyet.com.tr editörleri otomatik akış içinde Dünyaca ünlü Prof.Dr. Phılıp Zimbardo PAÜ'ye konuk oldu haberine editoryal müdahalede bulunmamıştır. Haber içeriklerinden hukuken ilgili ajanslar sorumludur.

  YOL DURUMU
  Trafik durumunu anında takip edin...
  Yol durumu »
  İSTANBUL NAMAZ VAKİTLERİ
  22 Mayıs 2017, Pazartesi
  DENİZLİ NÖBETÇİ ECZANELER
  Sorunapp.com'un katkılarıyla
  • Dost Eczanesi

   Merkezefendi
  • Derya Eczanesi

   Merkezefendi
  • Denizli Eczanesi

   Merkezefendi
  • Neşe Eczanesi

   Pamukkale
  • Hasibe Kartoğlan Eczanesi

   Merkezefendi
  • Sağlam Eczanesi

   Tavas
  • Kaya Eczanesi

   Buldan
  • Afşar Beyi Eczanesi

   Acıpayam
  • Akşit Eczanesi

   Sarayköy
  • Altay Eczanesi

   Kale
  Sayfa Başı