Dünya Haberleri

DÜNYA

  Zümrüt köyünde köpek yiyorlar

  Nerdun HACIOĞLU / MOSKOVA
  15.10.1997 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Dünyanın en zengin zümrüt yataklarının bulunduğu, Rusya'nın Ural dağ eteklerindeki Malişevo köyünde insanların açlıktan ölmemek için hastalıklı sokak köpeklerini kesip yemeğe başladığı bildirildi. Rus özel televizyon kanalı NTV'de yayınlanan haber programda, tam 5 yıldır devletten maaş alamayan 10 bin nüfuslu köyün açlık ve sefaletten kırıldığı belirtildi. Bu duruma en büyük tezat ise, köyün altında dünyanın en büyük zümrüt rezervlerinin bulunması.

  Sverdlovsk bölgesindeki köyde yaşayan maden işçilerinden Peter Bebikov, 1990 yılında dünyanın en büyük zümrüt taşlarından birini bulmuş. Madenden çıkardığı 5.5 kiloluk taşla devlete milyonlarca dolar kazandıran Bebikov ve çocukları şimdi yoksulluk içinde kıvranıyor. TV'deki programda çocuklarına ekmek bile alamadığını söyleyen Bebikov şöyle konuşuyor: ‘Bizim fakirliğimiz, zengin zümrüt rezervlerinden kaynaklanıyor. Rusya’da işlerin nasıl yürüdüğünü biliyorsunuz. Şimdi ülked müthiş bir paylaşım dönemi yaşanıyor. Petrol, altın, elmas, nikel ve alüminyu yatakları çeteler tarafından paylaşıldı. Yakında bizim zümrüt madeni d çetelerden birinin eline geçer. Belki o zaman karnımız doyar.'

  Malişevo hastanesinin Başhekimi Vladimi Levçenko daha korkunç bir tablo çizerek, kadın ve çocuk ayırt edilmeden bütün köy halkına votka içirildiğini anlatıyor ve ‘Durum felaket. Birileri kasten halkımızı alkole alıştırıyor. Yeni doğan çocukların % 80’i ölüyor. İnsanlar açlıktan sokak köpeklerini kesip yemeye başladı. Köpeklerin derisinden da elbise yapıyorlar'' diyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı