Dünya Haberleri

DÜNYA

  Zoraki Kahraman gerçek oldu

  Hürriyet Haber
  12.01.2006 - 00:00 | Son Güncelleme:

  2004 yılında İngiltere’nin Bournemouth Havaaalanı’nda meydana gelen bir kazada, alevler içindeki hafif uçaktan iki kişiyi "kurtardığı" için madalya verilen cam silici Nigel Gallimore’un, gerçek kahraman olmadığı ortaya çıktı. Gallimore, sessiz kalmayı tercih eden asıl kahramanın anlattıklarını kendisi yapmış gibi anlatmış.

  Galliner önceki gün mahkemede, gerçek kahraman olmadığını itiraf etti. 41 yaşındaki Gallimer şimdi, dramatik kurtarma hikayesinden sonra Kraliçe’nin kendisine verdiği Cesaret Madalyası’nı iade etmenin utancını yaşayarak cezasını çekmiş olacak.

  Gerçekte Galliner, olay yerine çok geç gelmiş ve çok kötü yanmış kurbanlardan birini çimenlerin üzerine çekmeye yardım etmekten fazla bir şey yapmamış. Fakat televizyonda yaptığı açıklamada uçak infilak etmeden birkaç saniye önce enkazdan kazazedeleri nasıl çıkardığını böbürlene böbürlene anlatmıştı.

  Pilotu ve yolculardan birini kurtarmak için hayatını tehlikeye atan gerçek kahraman Mike Winstanley, Gallimore’un madalyayı iade etmesini istedi.

  Winstanley, "Ben kendime kahraman demiyorum, madalya hakettiğimi de söylemiyorum. Ben sadece doğru zamanda doğru yerdeydim. Her normal insanın yapacağı şeyi yaptım. Poliste, bu işi benim yaptığımı doğrulayan görgü tanıklarının ifadeleri var" dedi.

  Filmdeki ödül 1 milyon dolardı

  Olay, Dustin Hoffman ve Andy Garcia’nın oynadığı "Accidental Hero" (Zoraki Kahraman) filmini andırıyor. 1992 yapımı filmde Dustin Hoffman, düşen uçağın yolcularını kurtarıyordu ve kahramana 1 milyon dolar ödül verileceğini duyana kadar bunu umursamıyordu. Ancak tesadüfen olay yerinde bulunan Andy Garcia’nın canlandırdığı bir kişi, kahraman sanıldığı için bozuntuya vermiyor ve ödülü alıyordu.
  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı