GeriDünya Zirveden PKK'ya "kınama" var, İsrail'e yok
MENÜ
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  24
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zirveden PKK'ya "kınama" var, İsrail'e yok

İstanbul'da düzenlenen Güneydoğu Avrupa Ülkeleri zirvesinden son dönemde artan terör saldırıları nedeniyle PKK'ya kınama çıkarken, İsrail'e ise deklarasyonda "kınama" gelmedi.

  

              

Zirvenin ardından yapılan açıklamada, temsilciler Türk hükümetine ve halkına taziye dileklerini ilettiler.

 

İrem KÖKER
hurriyet.com.tr

Yapılan ortak açıklamada, “Uluslararası kamuoyunun bütün üyelerine her türlü terör eyleminin kınanmasında tek bir ses olmaları çağrısı yapıyor ve Türkiye’nin teröre karşı savaşını destekliyoruz” denildi.

                    

Zirve kapsamında dün sabahtan bu yana düzenlenen toplantılarda liderler Türkiye'ye ve Türk liderlere başsağlığı dileklerini sunmuş olsalar da, üyelerin böyle bir ortak açıklama yapması beklenmiyordu.

 

Açıklamaya taraf olan bütün üye ülkelerin terörü bu kadar net bir dille kınaması ve dayanışma çağrısı yapması dikkat çekti.

 

PKK'nın kınandığı maddeler ana deklarasyona ek olarak yayınlandı. Bunun sebebi de PKK konusundaki değerlendirmelerin vurgulanmak istenmesi.

 

GİRİŞİMİ TÜRKİYE YAPTI
Daha önce PKK'nın kınanması yönündeki önerinin Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu tarafından yapıldığı iddiaları ortaya atılmıştı.


Ancak daha sonra konuya yakın kaynaklar, bu iddiaların doğru olmadığını, açıklamanın Türkiye'nin girişimiyle yapıldığı öne sürüldü.

 

Yorumları Göster
Yorumları Gizle