Dünya Haberleri

DÜNYA

  Zirve'de Fransa - Almanya çekişmesi

  Hürriyet Haber
  07.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  AB'nin 15 üyesi ile Türkiye'nin de aralarında bulunduğu aday ülkelerin devlet ve hükümet başkanlarının katılımıyla Fransa'nın Nice kentinde bu sabah başlayan konferansta, AB içinde yapılması öngörülen kurumsal reformların önündeki en büyük engeli, Fransa ve Almanya arasındaki güç çekişmesi oluşturuyor.

  Almanya, Avrupa Parlamentosu'ndaki temsil oranının üye ülkelerin nüfus oranına göre yapılmasını isterken, Fransa, kendisiyle birlikte Almanya, İngiltere, İtalya'nın eşit sayıda üyeyle temsil edilmesinden yana tavır koyuyor.

  Almanya, AB'nin icra organı durumunda olan Komisyon'daki üye sayısının ise ülkeler arasında rotasyona tabi tutularak 20 ile sınırlı tutulmasını, İsveç gibi küçük ülkeler ise her ülkenin bir üyeyle temsil edilmesini istiyor. Fransa, her yeni üyenin Komisyon'da temsilcisi bulunması düşüncesine, mekanizmanın tıkanacağı gerekçesiyle karşı çıkarak bu konuda Almanya'yı destekliyor.

  Halen 20 üyeli Komisyon'da Almanya, İngiltere, Fransa, İtalya ve İspanya'nın ikişer üyeleri bulunurken, Yunanistan, Hollanda, İrlanda, İsveç, Finlandiya, Danimarka, Portekiz, Avusturya, Belçika, Lüksemburg birer üyeyle temsil ediliyor.

  Diplomatik kaynaklar, ülkesinde yolsuzluk skandalıyla sarsılan Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac'ın, Berlin'in AB karar mekanizmasında daha fazla söz sahibi olma isteğine taviz verebileceğine dikkat çekiyorler.

  Fransa Dışişleri Bakanı Hubert Vedrine, Le Figaro'ya verdiği demeçte, basının olayları abarttığını savunarak, Nice'deki zirvede bu konulara çözüm bulunacağından emin olduğunu söylemişti. Zirvede reformların yanı sıra Temel Haklar Şartı imzalanacak ve AB Savunma Gücü'ne nihai şekli verilecek.

  Zirvede ele alınacak diğer önemli konular arasında, "Güçlendirilmiş İşbirliği" de yer alıyor. "Güçlendirilmiş İşbirliği", AB üyelerinin kendi aralarında oluşturdukları yeni işbirliği alanlarında ilerlemeleri, diğer ülkelerin de onları arkadan takip etmesi ilkesini içeriyor.

  Etiketler:
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı