GeriDünya Zirvede çevre kapışması
Paylaş
 • Yazdır
 • A
  Yazı Tipi
 • Yorumlar
  0
  • Yazdır
  • A
   Yazı Tipi

Zirvede çevre kapışması

Cenova sokakları G-8 zirvesini protesto gösterileriyle sarsılırken, liderlerin dün kapalı kapılar ardında yaptığı toplantıda Kyoto Protokolü yüzünden çıkan tartışma gündeme hakim oldu.

Liderler, bugüne kadar yapılmış en iyi çevre anlaşması diye nitelenen Kyoto Protokolü'yle ilgili görüş ayrılıklarını gidermeyi başaramadılar.

Kyoto Anlaşması'nın zirve gündemine taşınmasının baş sorumlusu ABD Başkanı George W.Bush. Bush geçen mart ayında, global ısınmaya yol açan gazların sınırlandırılmasıyla ilgili Kyoto Anlaşması'ndan tek taraflı olarak çekildiklerini açıklamıştı. Bush, anlaşmanın ABD ekonomisine zararlı olduğunu ileri sürüyor. Bilimadamları ise dünyayı ısınma felaketinden korumak için zararlı gazların bertaraf edilmesini ‘‘olmazsa olmaz’’ bir koşul olarak görüyorlar.

Kyoto Anlaşması yüzünden zirve sırasında Bush ile Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac arasında tartışma çıktığı bildirildi. Sızan haberlere göre Chirac ABD ile Avrupa Birliği arasındaki görüş ayrılığının zirve sonuç bildirisine bir madde olarak eklenmesini istedi. Bush ise buna karşı çıktı ve ‘‘İklim değişikliğiyle mücadele konusunda ABD de bütün dünya ile aynı hedefleri paylaşıyor. Başka bir çözüm yolu bulmamız gerekiyor’’ dedi. Buna karşılık Chirac sera etkisine yol açan gazlara karşı mücadelede Kyoto Protokolü'nden başka seçenek olmadığını söyledi.

Yorumları Göster
Yorumları Gizle