Dünya Haberleri

DÜNYA

  Zirve gergin geçecek

  Hürriyet Haber
  03.12.2000 - 00:00 | Son Güncelleme:

  Türkiye'nin Katılım Ortaklığı Belgesi ile ilgili pazarlıkları sürerken, 15 Avrupa Birliği ülkesi lideri, 7-9 Aralık tarihinde Fransa’nın Nice kentinde bir araya gelecek. Gündem bir hayli yüklü. Zirvede yeni üyelerden veto hakkına, deli danadan ekonomik entegrasyona kadar pekçok sorun ele alınacak. Ve üyeler arasında yoğun bir pazarlık sürüyor.

  AB'nin ağır topları Almanya ile Fransa, topluluğun 2000'lerdeki yapısını çizecek Nice Zirvesi'nde bazı konularda anlaşamıyor. 83 milyon nüfusuyla Avrupa'nın en kalabalık üyesi olan Almanya, nüfusuyla orantılı olarak AB'nin karar organı niteliğindeki Bakanlar Konseyi'ndeki oyunun artırılmasını istiyor. Avrupa'nın üçüncü kalabalık ülkesi Fransa ise karşı çıkıyor.

  Genişleme süreci

  Zirvenin önemli maddelerinden birini genişleme oluşturacak. Avrupa, aralarında Türkiye'nin de bulunduğu 13 adayın topluluğa nasıl entegre edileceğini tartışacak. En erken 2003 yılında Avrupa Birliği'nin Kıbrıs'a yeşil ışık yakması bekleniyor. AB'nin yürütme organı olan 20 üyeli AB Komisyonu'nun da bu genişlemeye adapte olması gerekiyor. Ancak komisyonun fazla büyümesi istenmiyor. Bu nedenle gelecekte komisyonun kaç kişiden oluşacağı belirlenecek.

  Komisyon'da Almanya, Fransa, İtalya, İngiltere ve İspanya'nın 2'şer temsilcisi var, diğer ülkelerin ise birer. İngiltere dışındaki büyük ülkeler 2'inci temsilci hakkından vazgeçmeye hazır. İngiltere'nin itiraz etmesi sorun yaratıyor.

  Veto hakkı

  AB'de kararların % 20'sinde üyeler veto hakkını kullanabiliyor. Bu nedenle kararlarda zorluk yaşanıyor. Geri kalan kararlar ise ‘Nitelikli Çoğunluk’ kararıyla alınıyor. Bu sistemde her ülke nüfusuyla orantılı olarak oy hakkına sahip. Almanya çoğunluk oyunda israr ediyor.

  Oylar nüfusa orantılı

  Almanya, İspanya, İtalya ve İngiltere'nin 10'ar oyları var. İspanya'nın 8, Belçika, Yunanistan, Hollanda ve Portekiz'in 5'er, Avusturya ve İsveç'in 4'er, Danimarka, İrlanda, Finlandiya'nın 3'er, Lüksemburg'un ise 2 oyu var. Şimdi Almanya, nüfusuyla orantılı olarak karar mekanizmasında oyunun artmasını istiyor. Fransa ise redde- diyor.

  Deli dana tartışılacak

  Avrupa bir süredir deli dana paniği yaşanıyor. Fransa'dan sonra İngiltere, Almanya'da et satışlarına sınırlama getirildi. İnek, dana gibi büyükbaş hayvanlardan insana bulaşan bu hastalık için ne yapılması gerektiği ele alınacak.

  Avrupa ordusu

  İngiltere'de Acil Müdahale Gücü'ne karşı tepkiler var.

  Zirve sırasında Acil Müdahale Gücü'nün oluşumuyla ilgili yaşanan sorunların da ele alınması bekleniyor.

  Ekonomik entegrasyon

  Zirvede siyasi konuların yanı sıra başta vergilendirme olmak üzere ekonomik sorunlar masaya yatırılacak.

  Etiketler:
  Son Dakika Haberler
  

  EN ÇOK OKUNAN HABERLER

   Sayfa Başı